Utorak, 23. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Prvi put nakon 800 godina: Večeras će biti vidljiva ‘Božićna zvijezda’

Preuzmite sliku

Na zimski solsticij, 21.12.2020. na nebu će se pojaviti Božićna zvijezda, odnosno konjunkcija planeta Jupitera i Saturna koja će na nebu izgledati poput velike sjajne zvijezda

Nakon čak 800 godina, na nebu iznad Zemlje pojavit će se ‘Božićna zvijezda’, рrvі рut nаkоn Ѕrеdnјеg vіјеkа. Naime, dolazi do konjunkcije, odnosno približavanja Jupitera i Saturna. Tako će se dva najveća planeta Sunčevog sistema, danas (21. decembra), toliko približiti da će izgledati poput ‘dvostrukog planeta’.

Sa Zemlje bi to trebalo izgledati kao jedna jarka tačka svjetla, a doživljaj bi moglo pokvariti jedino loše vrijeme, jer će najbolji trenutak za pogled na ovu jedinstvenu pojavu biti oko sat vremena nakon zalaska sunca.

Inače, konjunkciju je moguće pratiti nekoliko dana prije i nakon maksimuma i na slikama u nastavku možete vidjeti položaj ovih planeta na nebeskom svodu oko 17:30 u periodu od 18. do 24. decembra. Zadnja bliska konjunkcija Jupitera i Saturna zbila se prije gotovo 400 godina, tačnije 16. jula 1623. godine kada su bili prividno razmaknuti malo manje od 0,09°. Sljedeća bliska konjunkcija dogodit će se 15. marta 2080. godine kada će ove planete biti prividno razmaknuti kao i prilikom ove konjunkcije (oko 0,1°), prema Zvjezdarnici Zagreb.

Historija

Za ovu konjukciju zvijezda moguće je i objašnjenje ‘Božićne’ ili ‘Betlehemske zvijezde’. Betlehemska zvijezda, rjeđe i Božićna zvijezda, nebeska je pojava, koja se spominje u Evanđelju po Mateju (Mt 2, 1-13), kada su se tri kralja s istoka pojavila u Jeruzalemu raspitujući se, gdje se rodio Isus. Pratili su zvijezdu, koja je išla ispred njih i zaustavila se iznad mjesta Isusova rođenja u Betlehemu.

  • Zаdnјі ѕе рut nеštо tаkvо dоgоdіlо рrіје zоrе 04.03.1226. gоdіnе kаdа ѕu tа dvа рlаnеtа bіlа јоš і blіžа јеdаn drugоmе. Otprilike u vrijeme Isusova rođenja dogodilo se nekoliko konjunkcija između Jupitera i Saturna, između Jupitera, Saturna i Marsa i između Jupitera i Venere. Neki naučnici misle da je to bio Jupiter, neki da je komet, a neki supernova…

    Zvijezda je također dio proročanstva iz Staroga zavjeta: ‘Vidim ga, ali ne sad, gledam ga, ali ne izbliza: zvijezda izlazi iz Jakova, žezlo se diže iz Izraela (Br 24,17)’.

    No, postoji više naučnih teorija o betlehemskoj zvijezdi. Prema jednoj teoriji popularnoj u doba renesanse, betlehemska zvijezda nastala je kao konjunkcija nebeskih tijela. To se događa, kada se staze gibanja dva ili više planeta poklope gledano sa Zemlje pa to izgled kao jedna sjajna zvijezda.

    Engleski naučnik Buhmer-Thomas 1992. godine tvrdio je da je betlehemska zvijezda bila planet Jupiter. Prema opisu iz Evanđelja po Mateju, zvijezda je išla pred kraljevima, dok nije došla i stala nad mjestom gdje se rodio Isus (Mt 2, 9). Takva pojava gibanja, zaustavljanja, kretanja unazad i prema naprijed karakteristična je za Jupiter.

  • Prema nekim naučnicima, betlehemska zvijezda je ipak vrsta zvijezde po imenu supernova, koja ima jako velik sjaj i koja postupno umire. Kineski astronomi zabilježili su jednu supernovu 5. godina pr. Kr. Prema još jednoj teoriji, betlehemska zvijezda bila je komet. Tu pretpostavku prvi je izrekao kršćanski apoleget Origen 248. godine. (24sata.hr)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , , , ,