Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

PETA digla tužbu zbog majmunovog selfieja: Majmun je jednako sposoban kao i ljudi koji se fotografišu

Preuzmite sliku

Priča o selfieju jednog majmuna upravo je postala još više suluda. Podsjetimo, prošle se godine fotograf David Slater požalio da je Wikipedia odbila maknuti majmunov selfie jer, kako tvrde, fotografija ne pripada njemu budući da ju je snimio majmun.

majmun-selfie2Naime, britanski fotograf snimao je crne makakije na indonezijskom otoku Sulawesi kada su se životinje dočepale njegove opreme i snimile nekoliko fotografija od kojih je najpopularnija ona nasmijanog majmuna koja se proširila svjetskim medijima.

Wikipedia je fotografiju objavila bez dozvole autora, a Slater ih je odlučio tužiti nakon što su je, unatoč njegovim zahtjevima, odbili ukloniti sa svoje stranice objasnivši da pripada majmunu. Budući da majmun zakonski ne može biti vlasnik fotografije, ona ne pripada nikom i slobodna je za javno korištenje, tvrdili su na Wikipediji.

Američki ured za autorska prava presudio je da, sudeći prema smjernicama iz 1984. godine, autorstvo implicira da rad mora dugovati svoje podrijetlo čovjeku kako bi se mogla priznati autorska prava. Fotografiju koju je snimio majmun smatraju djelom prirodnih elemenata.

Zahvaljujući PETA-i cijela situacija postala je apsurdnija. Ta je udruga podnijela tužbu u ime Naruta, makakija iz Sulawesija u Indoneziji. Tvrde da je Naruto imao istu vrstu sposobnosti i kreativnosti koju posjeduje bilo koje ljudsko biće tijekom snimanja selfieja.

“Ako uspijemo, ovo će biti prvi put da je neka životinja proglašena vlasnikom nečega, umjesto da je ona sama proglašena vlasništvom”, istaknuo je advokat udruge Jeffrey Kerr. (index.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , , ,