Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Mjesecima ne izlaze iz domova: Da li je moguće prilagoditi se najhladnijem mjestu na svijetu?

Preuzmite sliku

Mnogi tvrde da je Oymyakon najhladnije naseljeno mjesto na Zemlji. Riječ je o selu koje se nalazi u istočnom dijelu Sibira.

Najniža temperatura izmerena je u februaru 1933. godine , a iznosila je 71,2 stepena ispod nule. To je broj koji ćete vidjeti napisan na brojnim suvenirima u Oymyakonu. Iako nikad više nije izmjerena ovako nista temperatura, zime su ovde poprilično oštre, pa je tako normalno da u januaru bude 50 stepeni ispod nule, piše B92.net.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by гр. ФОТОМАСТЕР (@photomaster_ykt) on

Nekada je Oymyakon bilo mjesto na kojem su se stočari zaustavljali kako bi napojili irvase u obližnjem termalnom izvoru koji se nikad ne zaleđuje, ali danas je ovdje dom za oko 500 stanovnika. Život u zimskim mjesecima nije lak, ali stanovništvo se prilagodilo ekstremnim uslovima.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tour Gratis Rusia (@tourgratisrusia) on

Zemlja je trajno zaleđena tokom cijele godine i gotovo ništa ne uspijeva, pa se stanovništvo uglavnom hrani ribom, irvasima i konjskim mesom kao i mliječnim proizvodima. Također, u šumi skupljaju divlje bobice koje mješaju sa smrznutim mlijekom kako bi dobili ojmjakonski specijalitet nalik na sladoled kyorchekh.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by meteotrip.it (@meteotrip) on

Ovdje nije dovoljan samo jedan par rukavica ili jedan kaput. Stanovništvo se oblači slojevito, ali sa mnogobrojnim komadima odjeće. Ni činjenica da ne mogu upaliti motore automobila uopšte ne iznenađuje, ni što avioni ne mogu da poleti. U toku surove zime, stanovništvo izlazi iz svojih domova samo ako baš mora.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nikolaevna Pshyonnaya (@nelli_pshyonnaya) on

Čist vazduh i domaća hrana bez industrijske prerade doprinose zdravlju Ojmjakonaca, koji u prosjeku dugo žive. Na hladnoće su naviknuti čak i psi, a sibirski haskiji navodno mogu da spavaju i na otvorenom na temperaturama od -50 stepeni. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje