Srijeda, 24. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Kako članovi Akademije odlučuju ko će dobiti Oscara i šta je mamac za prestižnu nagradu?

Preuzmite sliku

Svake godine milioni filmofila bukvalno se zalede pred TV ekranima i nekoliko sati gledaju ceremoniju dodjele Oskara. Ne samo da ovo uključuje nagrade za najbolje uloge, već služi i kao javno priznanje za filmske stvaraoce i njihovu nadu u visoku zaradu u bliskoj budućnosti. A njegov crveni tepih je, zauzvrat, postao prava pista za demonstriranje moderne odjeće.

Zanimalo nas je ko bira dobitnike Oskara. Zato smo rizikovali i proveli malu istragu, te smo pronašli mnogo zanimljivih činjenica, piše Bright Side.

O sudbini svakog kandidata za Oskara  odlučuju članovi Akademije filmske umjetnosti i nauke (AMPAS). Osnovana je prije skoro 100 godina, 1927. godine, i tada je u filmskoj industriji radilo samo 36 radnika, prenosi Tuzlanski.ba.

Danas Akademija broji više od 10.000 članova iz različitih zemalja. Svi su oni filmaši čija su djela puštena u javnost. Na listu onih koji biraju najbolje filmove može se doći samo uz preporuku 2 trenutna člana AMPAS-a.

  • Članovi akademije su podijeljeni u 17 različitih “grana”, od scenarista, reditelja i glumaca do šminkera i stručnjaka za kompjutersku grafiku. Svaki član može glasati za pobjednika u svim kategorijama.

    Potpuna lista članova Akademije se ne nalazi na njihovoj stranici, ali često tamo objavljuju listu novih članova. Tako su 2020. godine nove članice Akademije postale glumice Zendaya Coleman (Spider-Man: Far from Home) i Yeo-jeong Cho (Parasite). Jennifer Lawrence, zvijezda The Hunger Games, bira dobitnike Oskara od 2012. U jednoj TV emisiji, glumica je čak ispričala priču o tome kako je njena mama dobila glasački listić i pokušala da ga sama popuni i pošalje, ne znajući da je Lawrence ta koja je to trebala učiniti.

    Glasaju za najbolji film, najbolje glumce, najbolji originalni scenario, najbolju filmsku montažu, pa čak i najbolju šminku i frizuru. Rezultate ovog procesa računa revizorska kompanija PricewaterhouseCoopers. Pobjednici među nominiranima moraju dobiti više od 50% glasova.

    Nakon obrade glasačkih listića, samo 2 predstavnika PricewaterhouseCoopersa znaju rezultate glasanja . Čuvaju tajnu sve dok se čuvene koverte ne otvore na bini tokom ceremonije dodjele Oskara.

    Postoji teorija da je kofer sa kovertama vezan lisicama za ruku zaposlenog u PwC-u tokom transporta. Također, koverte sa imenima dobitnika izrađuju se u 2 primjerka, a oba predstavnika revizorske kuće dostavljaju ih različitim rutama u pratnji čuvara.

    Kako bi se spriječilo da informacije dođu u medije prije ceremonije, statue u početku imaju prazne baze. Prije 2010. godine, pobjednici su morali vratiti svoje Oskare Akademiji i čekati nekoliko sedmica da im imena budu ugravirana na postolje. Sada se graviranje može staviti na ploče odmah nakon ceremonije tokom zabave koja se priređuje u čast pobjednika.

    Pogledajte fotografije koje su nastale neposredno nakon dodjele nagrada. Nijedna od statua nema imena dobitnika.

  • Od 2002. godine, ceremonija dodjele Oskara se održava na istom mjestu, Dolby Theatre u Los Anđelesu. Dizajniran je posebno za održavanje ove ceremonije. Dolby sala ima stubove u stilu art dekoa, a na mnogima od njih su ispisana imena pobjednika najboljih filmova. Jedan dio tih kolona još uvijek nema tablice sa imenima.

    Između ceremonija, pozorište ne ostaje prazno. Ovdje se tokom cijele godine održavaju razne ceremonije nagrada, simfonijski orkestri i drugi događaji.

    Nije lako doći do ove nagrade. Da ne spominjemo, nagradu “Big Five” koja se dodeljuje za najbolji film, najbolju režiju, najboljeg glumca, najbolju glumicu i najbolji scenario, o čemu kreatori modernih filmova mogu samo da sanjaju.

    Oko 40 filmova nominovano je u svih 5 kategorija tokom historije dodjele Oskara . Ali „Velika petorka“ je nagrađena samo 3 puta . Njegovi pobjednici bili su It Happened One Night (1934), One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975), i The Silence of the Lambs (1991).

  • Postoje neki obrasci koji se mogu prepoznati u kategoriji Najbolji film. Članovi žirija rijetko glasaju za avanturističke filmove, mjuzikle, fantastiku, akciju i vesterne. A jedini horor film koji je dobio svjetsko priznanje bio je The Silence of the Lambs , snimljen na raskrsnici horora i kriminalističke drame.

    Istovremeno, članovi žirija vole duge historijske epove, drame i biografske filmove, posebno one u kojima likovi hrabro savladavaju izazovne prepreke. Tako su se filmovi poput Gone with the Wind, The Godfather, Forrest Gump i Titanik našli na listi dobitnika Oskara.

    Neki reditelji i producenti su čak počeli pomalo da varaju i stvaraju filmove naizgled posebno za dobijanje slavne nagrade. Oni koji rade u filmskoj industriji čak su smislili termin “mamac za Oskara”. Obično se takvi filmovi puštaju na kraju kalendarske godine kako bi zadržali status novog filma, a njihovi kreatori ulažu tone novca u reklamne kampanje.

    Najčešći žanrovi za takav “mamac za Oskara” su historijske drame ili biografski filmovi. Mediji su čak počeli da objavljuju članke sa ironičnim naslovima, poput „Želiš da osvojiš Oscara za najboljeg glumca? Budi u biografskom filmu.”

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , , ,