Četvrtak, 28. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Gaza: Luksuz među ruševinama (VIDEO)

Preuzmite sliku

Pojas Gaze i grad Gaza malo su područje, površine blizu 360 kvadratnih kilometara, gdje živi gotovo dva miliona ljudi. Zbog izraelske blokade stanovništvo živi izuzetno teško. Česti napadi odnose hiljade života i izazivaju teška razaranja infrastrukture.

Ipak, stanovnici Gaze pokušavaju nastaviti sa svakodnevnim aktivnostima koliko god je to moguće. Iako je gotovo postala sinonim za stradanja i siromaštvo, Gaza nudi i svoju luksuzniju stranu.

Već sam pogled na haljine navodi na zaključak da ovdje stanuje luksuz. Vlasnik prodavnice u Gazi srdačno dočekuje ekipu Al Jazeere i – iako tečno govori engleski jezik – kao da ne razumije pitanje ko su kupci, te nudi svoje viđenje zašto svijet Gazu zna samo kroz jad i bijedu.

„To je zbog medija, jer kad gledate Gazu, vi gledate s političke strane. No, gledate li s ekonomskog aspekta – kamere će pokazati drugačija mjesta“, ističe on.

Lijepe plaže

Ovo je druga strana okupirane Gaze, s mjestima koja podsjećaju na neka bolja vremena jednog od najljepših prostora uz Sredozemno more; s nevjerojatno lijepim plažama, čistim morem i dobrom ribom. I danas izgleda kao da će gosti svakoga trena stići.

Nalazi se i nekoliko luksuznih restorana za ono malo putnika namjernika kojima je dopušteno da uđu u najveći logor na svijetu. Dočekuju ih uglađeni konobari i nude gotovo sve što se može poželjeti. Međutim, vlasnik kaže da je situacija očajna.

„Situacija je takva da više ne znam od kuda da radnicima dam plate, a ne želim ih otpustiti i zatvoriti ovo mjesto“, govori on.

Nešto domaćih bogataša – ne previše, ali ipak toliko da budu primijećeni – nije dovoljno da ovaj turistički potencijal preživi. A oni, iako žive na području koje svijet u velikom luku zaobilazi, u ovom dijelu grada plaćaju jednu od najvećih cijena kvadratnog metra zemlje – blizu 3.000 dolara.

Razlog vrtoglavih iznosa je činjenica da više nema mjesta za gradnju. Naime, na izuzetno malom prostoru živi čak milion i 800.000 ljudi.

Osam fakulteta

Mnoge su priče o Gazi neispričane. Malo je znano da imaju čak 26 rep-bendova, odlične konjičke klubove, a mladi studiraju na osam fakulteta. Svjesni činjenice gdje žive, ipak ne odustaju od snova.

„Iako se čini da za nas nema nade, mi se ipak trudimo. Nadamo se da će opet doći neka bolja vremena“, kaže student Mahmud.

Od dolaska Hamasa na vlast 2006. Izrael je zatvorio sve granične prijelaze, javlja iz Gaze reporterka Al Jazeere Mirjana Hrga.

„U napadima koji su uslijedili, porušene su cijele četvrti tog nekada lijepog grada, gdje su gosti rado svraćali. Luksuz koji je ostao i opstao izgleda posve neobično u takvom okruženju. U Gazi je i deset hotela od kojih četiri imaju pet zvjezdica“, kazala je.

I dok djeca uče uz svijeću, liftovi zahvaljujući agregatima za struju i dalje voze, u hotelima s prekrasnim sobama i još ljepšim pogledom, koji su svijetu postali nedostupni. Rat je gotovo potpuno uništio jednu prekrasnu priču i sada im dovodi samo novinare i mirovnjake.

No, s njima mir ne dolazi.

(Izvor: Al Jazeera)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,