Šta to jedu astronauti? (FOTO)
Foto: Tuzlanski.ba

NASA je uspjela da pošalje ljude na Mjesec, rovjere na Mars i brojne sonde u spoljni prsten Sunčevog sistema. Ispostavlja se da je hranjenje ljudi u svemiru možda i najzahtjevniji zadatak.

Astronaut Teri Virts nedavno je tvitovao fotografiju čudnog svemirskog čizburgera u tortilji.

“Juneće pljeskavice, ruski senf, pire od paradajza, sir iz tube i tortilja. VRLO UKUSNO!“, napisao je ovaj astronaut iz Baltimora, piše Index.hr.

Iako ne izgleda baš primamljivo, ovaj čizburger je vrhunac kosmičke kuhinje.

Prvi čovjek u svemiru Jurij Gagarin jeo je meso pretvoreno u kašu i to iz tuba sličnim onim za paste za zube, dok je obilazio oko naše planete 1961.

Kada su Amerikanci stigli u svemir, oni su razvili specijalnu sušenu i zamrznutu hranu za Projekt Merkury misije. Međutim, astronauti su otkrili da je takva hrana vrlo neukusna i teška za pripremu.

Do Gemini misija u periodu između 1965. i 1966. ukusi su se popravili, pa su se na meniju našli koktel od račića, piletina s povrćem i karamel puding.

Astronauti sada isprobavaju namirnice koje će jesti na Međunarodnoj svemirskoj stanici prije nego što odlete u svemir.

Hrana je ili djelimično ili potpuno dehidrirana, kako bi se spriječilo njeno kvarenje. Meso se izlaže zračenju, prije nego što se utovari na šatl, što mu daje duži rok trajanja..