Riječ bojkot je jedna od najčešćih koju čujemo posljednjih dana. 

Riječ koja se posljednjih dana često koristi: Evo kako je nastao pojam bojkot
Foto: Chat GPT 4 | Zbog agrarne krize

Povećanje cijena dovelo je do općeg nezadovoljstva stanovništva, kako u Bosni i Hercegovini, tako i u Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Sloveniji i Makedoniji. 

Prvo su građani Hrvatske prije dvije sedmice održale bojkot trgovinskih lanaca, a nakon što je dovelo do pozitivnih rezultata, Hrvatskoj su se pridružile i zemlje regije. Tako je prošlog petka i u Bosni i Hercegovini održan bojkot, a ove sedmice u toku je i dvodnevni. 

Međutim, kada se ova riječ prvi put pojavila. Njenim tvorcem smatra se Charles Boycott irski upravitelja imanja iz 19. stoljeća.

Kako je nastala riječ?

Charles Boycott bio je engleski agent koji je upravljao imanjem jednog engleskog zemljoposjednika u Irskoj. Godine 1880., usred agrarne krize, irski seljaci su tražili smanjenje zakupnine, ali Boycott je to odbio i počeo prisilno izbacivati zakupce.

Vezani članak Danas i sutra se nastavlja bojkot trgovina u BiH: Organizatori akcije poručuju "Ne kupuj"

Kao odgovor, Irska zemljodjelska liga  pozvala je lokalno stanovništvo da ga potpuno ignoriše – prestali su mu raditi na imanju, odbili mu prodavati robu i pružati usluge.

Ovaj oblik mirnog protesta pokazao se vrlo učinkovitim, pa se izraz "to boycott" ubrzo proširio na engleski jezik kao sinonim za organizovano ignorisanje nekoga ili nečega iz protesta.

Širenje pojma

Riječ se brzo primila u mnogim jezicima, uključujući hrvatski i bosanski, gdje se koristi u značenju "organizovano odbijanje saradnje, kupovine ili učestvovanja u nečemu iz protesta".

Ova riječ se i danas nakon više od 140 godina često upotrebljava kao sredstvo promjena, a svoj glas su ovoga puta odlučili podići potrošači.