Ponekad čak ni noć puna sna ne garantuje da ćemo se probuditi odmorni i svježi.

Mnogi se i dalje suočavaju s osjećajem jutarnje pospanosti, a naučnici sa Univerziteta Osaka Metropolitan u Japanu vjeruju da bi rješenje moglo ležati u pravilnom vremenskom usklađivanju izloženosti sunčevoj svjetlosti – prije samog buđenja.
Zašto je prirodna svjetlost važna?
Daisuke Matsushita, naučnik za dizajn životnog okruženja, predvodio je nasumično kontrolisanu studiju kako bi istražio može li izlaganje ranoj sunčevoj svjetlosti smanjiti jutarnji umor. Za razliku od simuliranih lampi koje imitiraju izlazak sunca – koje emituju fokusiranu svjetlost s niskih pozicija – stvarno ranojutarnje sunce nudi širok, ambijentalan izvor svjetlosti, naravno, ako je dostupan u spavaćoj sobi.
Simulacije svitanja obično uključuju male izvore svjetla postavljene na noćne ormariće, sa svjetlom fokusiranim u visini očiju. Međutim, svaki pokret osobe tokom sna može dovesti do promjena u količini svjetla kojoj je izložena, što može izazvati nestabilnost u stimulaciji, navodi se u istraživanju, prenosi Science Alert.
Eksperiment i rezultati
U studiji je učestvovalo 19 japanskih studenata uzrasta od 20 do 30 godina, koji su inače odlazili na spavanje između 23:00 i 01:00 i budili se između 07:00 i 09:00. Spavali su u laboratorijskoj spavaćoj sobi s prozorima zatamnjenim osim jednog okrenutog ka istoku. Taj prozor je bio opremljen motorizovanim zavjesama koje su se automatski otvarale brzinom od 5 mm u sekundi.
Istraživači su testirali tri različita scenarija: buđenje bez prethodne izloženosti svjetlu, izloženost svjetlu od izlaska sunca do buđenja, i kontrolisanu izloženost prirodnom svjetlu 20 minuta prije buđenja.
Rezultati su pokazali da su elektrokardiogram i upitnici ukazali na poboljšanu budnost i smanjenu pospanost u oba scenarija gdje je korišteno prirodno svjetlo. Ipak, moždana aktivnost mjerena elektroencefalogramom pokazala je da je kraća, ali precizno tempirana izloženost prirodnom svjetlu bila efikasnija nego dugotrajno izlaganje.
Rana izloženost svjetlu može zapravo previše stimulisati spavača i narušiti odmor, umjesto da ga poboljša.
"U budućnosti se nadamo da ćemo moći kontrolisati promjene prirodne svjetlosti u spavaćem okruženju u skladu s godišnjim dobima i dobom dana, te razjasniti kako najbolje iskoristiti prirodno svjetlo za ugodnije buđenje", zaključio je Matsushita.