Ne postoji ispravan ili pogrešan način za proslavu Valentinova.

Za neke 14. februar znači razmjenu čokolada i čestitki prije nego što odu na večeru, dok je za druge to sinonim za domaći obrok ili hranu u kojoj se uživa u toplini doma.
Ipak, način na koji se obilježava najromantičniji dan u godini može se uveliko razlikovati od zemlje do zemlje. Od masovnih vjenčanja na Filipinima do plesnih proslava u Gvatemali, ovo je devet tradicija slavljenja Valentinova širom svijeta, piše Wanderlust Travel Magazine.
1. Sve same dame u Južnoj Koreji
Južna Koreja slavi ljubav svakog 14. dana u mjesecu, ali februar i mart su najvažniji i najskuplji. Na Dan zaljubljenih žene poklanjaju čokoladu muškarcima. Međutim, umjesto da im muškarci odmah uzvrate, oni čekaju Bijeli dan (14. marta) kada poklanjaju čokoladu ženama.
Mjesec dana kasnije dolazi Crni dan – praznik za samce. Oni koji nisu dobili nikakve poklone u prethodnim mjesecima okupljaju se i zajedno jedu jjajangmyeon (rezance s crnim sojinim umakom) sa svojim single prijateljima.
2. Samo prijatelji u Estoniji
To je rečenica koje se svako udvaranje pribojava, posebno na Dan zaljubljenih – "Hajde da ostanemo prijatelji". Ali, u Estoniji Valentinovo nosi naziv Sōbrapäev, ili Dan prijatelja.
Ljudi razmjenjuju čestitke i poklone među prijateljima uz veselu poruku "Sretan Dan prijatelja!". Baš ono što želite čuti od osobe za kojom patite godinama.
3. Ljubavne kašike u Velsu
Velšani imaju svoju verziju Dana zaljubljenih – Dan svete Dwynwen, koji se obilježava 25. januara u čast Dwynwen, velške zaštitnice zaljubljenih.
Iako se razmjenjuju čestitke, čokolade i uobičajeni pokloni, također je tradicija poklanjanje ljubavnih kašika. Ovaj drevni običaj podrazumijevao je da muškarci pažljivo rezbare drvene kašike i poklanjaju ih ženama koje im se sviđaju.
Ugravirani dizajni često su imali skrivena značenja. Na primjer, broj perli na kašiki označavao je koliko djece muškarac očekuje da će imati sa svojom voljenom.
4. Ljubavna lutrija u Francuskoj
Nekada davno, francuski samci su Dan zaljubljenih slavili tako što su dozivali druge slobodne osobe iz susjedstva dok se svi ne bi spojili u parove.
Ako muškarac nije bio zadovoljan odabranom partnerkom, jednostavno bi je ostavio i prepustio drugom muškarcu. Ovaj običaj, poznat kao une loterie d’amour (ljubavna lutrija), često je ostavljao žene same.
Međutim, prema pravilima tradicije, žene su se kasnije mogle okupiti, zapaliti logorsku vatru i baciti u nju slike i stvari muškaraca koji su ih odbili. Nažalost, vlasti su na kraju zabranile ovu praksu.
5. Ljubavni ptići u Sloveniji
Slovenija je zemlja zaljubljenih, jer osim Dana zaljubljenih 14. februara, oni također obilježavaju Gregorjevo, ili Dan svetog Gregorija, 12. marta.
Kako ovaj praznik označava početak proljeća, žene se potiču da izađu napolje i pogledaju u nebo u potrazi za odgovorima – vjeruje se da će im prva ptica koju ugledaju otkriti kakav će im biti budući suprug.
Nadajmo se da neće biti obični golub.
6. Gozbe ljubavi u Iraku
Irački Kurdi obilježavaju Dan zaljubljenih gozbom ljubavi, pri čemu crvene jabuke ukrašene karanfilićem simboliziraju originalnu ljubavnu priču – Adama i Evu.
Za razliku od biblijske priče, ovdje jabuka ne donosi kraj zemaljskog raja, već prosperitet i ljubav.
7. Pokaži ljubav – medenjakom
U Njemačkoj medenjaci nisu rezervirani samo za Božić. Ništa ne govori "Ich liebe dich" bolje od ogromnog srca napravljenog od medenjaka.
Ovi kolačići dolaze s pričvršćenom trakom kako bi ih sretnik mogao okačiti oko vrata i s ponosom nositi.
8. Ples na ulicama Gvatemale
Stanovnici Gvatemale izlaze na ulice kako bi proslavili El Día del Cariño (Dan nježnosti), a jedan od glavnih događaja je godišnja Parada stare ljubavi.
Ova proslava odaje počast trajnoj ljubavi starijih generacija. Stariji građani su u centru pažnje – oblače se u perje i maske te učestvuju u veseloj paradi ulicama Guatemala Cityja.
9. Savršeno vjenčanje na Filipinima
Na Filipinima, oni koji ne mogu priuštiti svoje vjenčanje iz snova koriste priliku da izgovore sudbonosno "da" upravo na Dan zaljubljenih.
Uz sponzorstvo vlade, širom zemlje organizuju se masovna vjenčanja, gdje mladenci dobijaju sve što im je potrebno za ceremoniju – čak i burme.
Osim toga, na Filipinima se održava i događaj poznat kao Dovapalooza, gdje se parovi okupljaju na obali Manilskog zaljeva i tačno u ponoć razmjenjuju poljubac.