Ranije ove sedmice, Trump je javno kritikovao Starmera zbog njegovog odgovora na sukobe s Iranom.

Zbog stava o sukobu s Iranom: Trump privatno nazvao britanskog premijera Starmera gubitnikom
Foto: Anadolija | Starmer i Trump

Američki predsjednik Donald Trump navodno je tokom privatne večere sa prijateljima opisao britanskog premijera Keira Starmera kao gubitnika, javlja "Telegraph".

Izvor koji je razgovarao s novinarima rekao je da je izjava data u posljednje dvije sedmice i odražava Trumpov stav da Starmer više nema političku budućnost.

Ova izjava predstavlja nagli zaokret u tonu u odnosu na ranije Trumpovo opisivanje Starmera kao pobjednika i dolazi u trenutku rastućih napetosti između Washingtona i Londona.

Ranije ove sedmice, Trump je javno kritikovao Starmera zbog njegovog odgovora na sukobe u vezi s Iranom. Na konferenciji za novinare u Bijeloj kući, američki predsjednik rekao je da britanski lider nije Winston Cherchill i optužio ga da narušava međunarodne odnose.

Trump je također kritikovao britansku imigracionu i energetsku politiku, nazivajući ih užasnim, te je pozvao Veliku Britaniju da ukine ono što je nazvao "šerijatskim sudovima" i proširi bušenje nafte i gasa u Sjevernom moru.

Spor se također fokusirao na korištenje britanskih vojnih baza. Prema "Telegraphu", Trump je rekao da je veoma razočaran što je Velika Britanija isprva odbila dati dozvolu Sjedinjenim Državama za napade sa RAF baza, a britanska vlada je u odluci pozivala na međunarodno pravo.

Starmer je odgovorio na tvrdnju Donalda Trumpa da uništava odnose Velike Britanije i SAD.

"Američki avioni djeluju sa britanskih baza. To je posebni odnos u praksi… Britanski avioni obaraju dronove i rakete kako bi zaštitili američke živote na Bliskom istoku na zajedničkoj osnovi… svakodnevno dijeljenje obavještajnih podataka je posebni odnos u praksi. Držati se Trumpovih posljednjih riječi nije pokazatelj posebnog odnosa u praksi", rekao je Starmer.