U jeku finansijskih pritisaka i sve veće potrebe za efikasnošću, Ujedinjene nacije razmatraju najobuhvatniju reformu svog sistema u posljednjim decenijama.
Ujedinjene nacije razmatraju provođenje sveobuhvatne reforme kojom bi se ključni odjeli konsolidovali, a resursi preraspodijelili na globalnom nivou, navodi se u internom memorandumu visokih zvaničnika zaduženih za reformu ove organizacije.
Ovaj dokument, označen kao "strogo povjerljiv" i dug šest stranica, u posjedu je agencije Reuters, a sadrži niz prijedloga među kojima se izdvaja spajanje desetina UN agencija u četiri glavna sektora: mir i sigurnost, humanitarna pitanja, održivi razvoj te ljudska prava, prenosi Econo Times.
Reforme dolaze u trenutku kada se brojne UN agencije suočavaju s posljedicama značajnog smanjenja američke inostrane pomoći, što je posebno teško pogodilo humanitarni sektor.
Jedan od prijedloga predviđa objedinjavanje operativnih aktivnosti Svjetskog programa za hranu, UNICEF-a, Svjetske zdravstvene organizacije i Agencije za izbjeglice u jedan jedinstveni humanitarni entitet.
Pored toga, razmatra se i spajanje UNAIDS-a s WHO-om, kao i smanjenje broja prevodilaca na sastancima.
Iako se dio prijedloga čini spekulativnim, zvaničnici navode da bi njihova puna implementacija predstavljala najobuhvatniju reorganizaciju UN sistema u posljednjih nekoliko decenija. U dokumentu se ukazuje na brojne slabosti u trenutnoj strukturi, uključujući preklapanje mandata, neučinkovito korištenje resursa, fragmentaciju i višak rukovodećih pozicija.
Memorandum je rezultat rada radne grupe koju je u martu imenovao generalni sekretar Antonio Guterres, s ciljem da se UN sistem učini efikasnijim i otpornijim na finansijske izazove.
Osim dugoročnih strukturnih reformi, paralelno se provode i kratkoročne mjere za smanjenje troškova, koje diplomate vide kao odgovor na sve izvjesnija dodatna smanjenja američkog finansiranja.