Američki predsjednik Donald Trump predstavio je detalje carina koje od ponoći uvodi na globalnom nivou, a njegov govor iz Rozinog vrta Bijele kuće pratio se se širom svijeta.
Nazvao je to što planira "Dan oslobođenja", a odnosi se na SAD. Kako će se odnositi na ostatak svijeta, bit će jasnije nakon što iznese sve detalje.
"Ovo je dan kad ćemo učiniti Ameriku bogatom ponovo. Radnici, farmeri i obrtnici patili su zbog stranih lešinara, koji su nas iskorištavali i krali od nas. Naši porezni obveznici potkradani su više od 50 godina i to se više neće događati. Za nekoliko ću trenutaka donijeti odluku o recipročnom uvođenju carina. Ovo je jedan od najvažnijih trenutaka u američkoj historiji. Predugo smo gledali sa strane kako se drugo bogate na naš račun", započeo je Trump pa pozdravio i predstavio najbliže saradnike.
Potom je još nekoliko puta ponovio da je američka ekonomija žrtva stranog utjecaja i praksi. Okrivio je druge da zagađuju okoliš, a da se kažnjavalo i napadalo SAD zbog toga.
"Od ponoći uvodimo carine od 25 posto na sve strane automobile", najavio je Trump pa u svom stilu počeo s napadima na Kanadu, "koja se također bogati na američki račun".
Najavio je da će Europskoj uniji recipročne carine biti 20 posto.
"Evropljani, s njima je jako teško trgovati. Djeluju kao da su dobri i prijateljski nastrojeni, ali užasni su prema nama. Zato, odsad će plaćati 20 posto. I, ne krivim ljude, to su sve divni ljudi, ali njihovi lideri nisu. Više nas neće "derati". Kao ni Indija, Japan…"
Ukupno, uvodi carine na sve uvozne proizvode i minimalna će iznositi deset posto.
Vezani članak
"Mi smo najveće tržište na svijetu, ali u posljednje četiri godine naša se prednost smanjila zbog Joea Bidena", kazao je Trump iako je nekoliko minuta ranije rekao da svi napreduju i bogate se dok SAD gleda to po strani.
Poručio je stranim liderima da odbace svoje carine i onda će biti odbačene ove koje se sad uvode.
"Ako to i ne učine, ove carine će nas učiniti jačima i većima nego ikad prije."
Pohvalio se da mu je neimenovani ekonomski stručnjak rekao da radi što se drugi nisu usudili, a da je to jedino što može pomoći američkoj industriji.
"Rekao mi je da ne može vjerovati. Tražit ću ga da to snimi pa da pošaljemo snimku našim radnicima. Bez mene bi svi izgubili poslove."
U govoru se dotaknuo Bidena više puta i vrijeđao ga, insinuirao da je primao mito Kine da bi joj pogodovao i još jednom nije priznao poraz na izborima 2020. Zatim se okrenuo granici i deportaciji migranata pa prikazao to kao uspjeh.
"Uspio sam nadmašiti i svoj prvi mandat, a mislio sam da nije moguće imati još sigurniju granicu i manje ilegalnih kriminalaca u zemlji."