SAD i Izrael tajno lobiraju kod istočnoafričkih zemalja da prihvate protjerane Palestince, izvještava Middle East Eye. 

Tajni pregovori: SAD i Izrael traže od afričkih zemalja da prihvate protjerane Palestince
Foto: Anadolu Agency | Sastanak Trumpa i Netanyahua

Ovaj plan otvara mnoga pitanja o prisilnom raseljavanju palestinskog naroda i dugoročnim posljedicama koje bi mogao imati na Bliski istok.

Izrael i SAD traže rješenje u Africi?

Prema izvorima bliskim pregovorima, Washington i Tel Aviv su uputili nezvanične zahtjeve vladama nekoliko istočnoafričkih zemalja, među kojima se spominju Ruanda, Uganda i Kenija, kako bi se razmotrila mogućnost preseljenja Palestinaca koji su izbačeni iz svojih domova. Ovi potezi dolaze u trenutku kada Izrael nastavlja svoju vojnu i humanitarnu kampanju u Gazi, dok su hiljade Palestinaca ostali bez domova i osnovnih životnih uslova.

Iako američki i izraelski zvaničnici nisu zvanično potvrdili ove planove, diplomati i analitičari upozoravaju da se ovdje ne radi o humanitarnom rješenju, već o prikrivenom pokušaju etničkog čišćenja i trajne izmjene demografske slike Palestine, prenosi Forbes BiH

Prisilno raseljavanje ili humanitarna pomoć?

Plan SAD-a i Izraela podsjeća na ranije pokušaje preseljenja izbjeglica u afričke zemlje, ali ovakvi potezi često nailaze na međunarodnu osudu. Palestinski lideri i organizacije za ljudska prava već su osudili ovaj prijedlog, navodeći da se radi o kršenju međunarodnog prava i produženju izraelske politike prisilnog raseljavanja.

“Palestinci ne žele biti protjerani iz svoje domovine. Ovo je dio strategije dugoročnog etničkog čišćenja i brisanja palestinskog identiteta,” izjavio je jedan visoki palestinski zvaničnik.

S druge strane, afričke zemlje su pod pritiskom – dok pojedini lideri razmatraju ekonomske i političke koristi od ovakvih aranžmana, javnost i organizacije civilnog društva u tim državama izražavaju zabrinutost da bi pristajanje na ovakav plan značilo saučesništvo u izraelskoj agresiji.

 Šta stoji iza ovog plana?

Izrael već decenijama pokušava smanjiti broj Palestinaca na svojoj teritoriji, a vojna operacija u Gazi pokazuje da nije isključena ni mogućnost masovnog raseljavanja. Analitičari ističu da bi realizacija ovog plana značila trajno odvajanje Palestinaca od njihove zemlje, dok bi Izrael osigurao potpunu kontrolu nad teritorijama koje već godinama nastoji anektirati.

Ovakav plan bi mogao dodatno destabilizirati ne samo Bliski istok, već i Afriku, gdje su mnoge države već suočene s vlastitim izbjegličkim krizama i unutrašnjim političkim nestabilnostima.

Međunarodna zajednica na ispitu

Ako se ovi pregovori potvrde, pitanje je kako će reagovati međunarodna zajednica. Hoće li Ujedinjene nacije i velike svjetske sile stati na stranu međunarodnog prava i osuditi pokušaje prisilnog raseljavanja, ili će nastaviti da šute pred još jednim korakom u izraelskoj strategiji promjene demografske strukture Palestine?

 Jedno je sigurno – sudbina hiljada Palestinaca se rješava iza zatvorenih vrata, dok Izrael i dalje koristi vojnu silu kao sredstvo trajnog preoblikovanja Bliskog istoka.