Nova vlada ulaže intenzivne napore da obnovi poredak i uspostavi funkcionalan državni sistem, pri čemu povratak opljačkane imovine smatra ključnim korakom.

Stanje u Siriji: Vlada zahtijeva povratak opljačkane imovine nakon pada Assadovog režima
Foto: Anadolu Agency | Ublažavanje sankcija

Komanda vojnih operacija nove sirijske vlade izdala je zvanično saopštenje u kojem apeluje na sve građane koji su prisvojili državnu imovinu da je vrate u roku od sedam dana. U suprotnom, oni koji ne ispune ovaj zahtjev bit će suočeni sa zakonskim posljedicama prema propisima nove države.

U saopštenju se naglašava važnost vraćanja opljačkane imovine kako bi se omogućio ponovni rad ključnih državnih institucija, uključujući vojne, sigurnosne i javne službe.

"Pozivamo sve one koji su zaplijenili bilo kakvu državnu imovinu, bilo da se radi o vojnoj ili javnoj službi, da preduzmu inicijativu i predaju ono što posjeduju najbližoj policijskoj stanici u maksimalnom roku od sedam dana od datuma izdavanja ovog saopštenja. Nakon isteka ovog perioda, svi za koje se dokaže da su skrivali imovinu bit će pozvani na odgovornost", navodi se u saopštenju.

Podsjećamo, nakon svrgavanja režima Bašara al-Asada i nastanka privremenog vakuuma vlasti, mnogi građani su iskoristili stanje anarhije kako bi opljačkali državne objekte. Među najvećim žrtvama ovih pljački bila je i predsjednička palača, nekadašnje sjedište svrgnutog predsjednika.

Nova vlada ulaže intenzivne napore da obnovi poredak i uspostavi funkcionalan državni sistem, pri čemu povratak opljačkane imovine smatra ključnim korakom.