Portparolka Ministarstva vanjskih poslova kaže da je logično da se te greške ispravljaju, pošto je priznato da je situacija posljedica grešaka prethodne administracije.

Rusija poziva Trumpa da ispravi greške koje je Biden napravio u vezi s Ukrajinom
Foto: Donald Trump | Američki predsjednik

Rusija poziva američkog predsjednika Donalda Trumpa i njegovu administraciju da se pozabave i isprave greške koje su napravili njihovi prethodnici - Joe Biden i njegov tim, u vezi sa situacijom u Ukrajini, izjavila je glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova.

Maria Zakharova je naglasila da su ove greške napravljene u zvaničnom, nacionalnom svojstvu.

"Biden ih je napravio kao šef države, njegova administracija ih je napravila kao vlada na vlasti, a američki zvaničnici su ih napravili kao predstavnici Sjedinjenih Američkih Država. A šta se radi s greškama napravljenim u ime zemlje? Ispravljaju se", naglasila je Zakharova u obraćanju u Moskvi.

Dodala je da, budući da je sadašnja administracija više puta priznavala i tvrdila da situacija u Ukrajini proizlazi iz grešaka prethodne administracije, čini se logičnim da te greške sada treba ispraviti.

Rusija je počela "specijalnu vojnu operaciju" u Ukrajini u februaru 2022. Američka administracija na čelu sa Bidenom i saveznicima pružila je oružje i pomoć Kijevu i uvela opsežne ekonomske i finansijske sankcije Moskvi.

Trump je obećao da će brzo okončati sukob. U srijedu je pozvao Rusiju da se "nagodi sada" ili da se suoči sa dodatnim "porezima, carinama i sankcijama".

Odgovarajući na pitanje da li je planiran sastanak ministara vanjskih poslova dvije zemlje, koji je u pravilu preteča predsjedničkih pregovora, Zakharova je rekla: "Ne, do sada takvu opciju SAD nije tražio."

Upitana o procjeni Rusije o Trumpovoj odluci da ukine sankcije izraelskim doseljenicima na Zapadnoj obali, Zakharova je rekla da Moskva čeka širu strategiju nove administracije za Bliski istok.

"Prvo i najvažnije, treba ocijeniti odluke regionalnih dionika - stanovnika, ljudi", rekla je.

Međutim, smatra da je ovo u konačnici odluka predsjednika Sjedinjenih Američkih Država.

"Možda ćemo ponovo razmotriti ovu temu kada cjelokupna strategija administracije postane jasna, podržana konkretnim koracima i sveobuhvatnom vizijom", istakla je Zakharova.

Portparolka je napomenula da Moskva trenutno posmatra nešto što se čini kao "sporadične, samostalne odluke".

"Vjerujem da je potrebno više vremena da se razumije puni obim američke strategije na Bliskom istoku. Date su mnoge izjave, ali opipljive akcije tek počinju. Sačekajmo da se pojavi kohezivnija slika", dodala je ona.