Ova tragedija smatra se najgorom avionskom nesrećom u Južnoj Koreji.

Prvi detalji istrage nesreće u Južnoj Koreji: Istražitelji pronašli ptičje perje u motorima aviona
Foto: X.com | Avionska nesreća u Južnoj Koreji

U oba motora aviona Jeju Air, koji se prošlog mjeseca srušio u Južnoj Koreji, istražitelji su pronašli ptičje perje i tragove krvi, potvrdio je izvor blizak istrazi za agenciju Reuters.

U nesreći je poginulo 179 osoba.

Avion Boeing 737-800 poletio je iz glavnog grada Tajlanda, Bangkoka, prema okrugu Muan na jugozapadu Južne Koreje. Nakon neuspjelog pokušaja slijetanja, avion je "sletio na trbuh" (tzv. belly-landing) i prešao granicu piste regionalnog aerodroma, što je izazvalo požar.

Ova tragedija smatra se najgorom avionskom nesrećom u Južnoj Koreji, jer su preživjela samo dva člana posade koja su bila smještena u zadnjem dijelu aviona.

Četiri minute prije udara, jedan od pilota prijavio je sudar s pticom i proglasio hitan slučaj. Pokušao je ponovo sletjeti s druge strane piste, pokazuju podaci južnokorejskih vlasti.

Dvije minute prije nego što je pilot poslao poziv za pomoć, kontrola zračnog saobraćaja izdala je upozorenje zbog "pojačane aktivnosti ptica" u tom području.

Istražitelji su ovog mjeseca potvrdili da je perje pronađeno na jednom od motora koji su vraćeni s mjesta nesreće. Video snimci prikazuju trenutak kada je ptica udarila u motor aviona.

Crne kutije aviona, koje su ključne za utvrđivanje uzroka nesreće, prestale su bilježiti podatke oko četiri minute prije kobnog događaja, što dodatno otežava istragu.