Predsjednik Južne Koreje Yoon Suk Yeol našao se u središtu političke i pravne oluje nakon što mu je zabranjeno napuštanje zemlje zbog neuspjelog pokušaja uvođenja vojnog zakona.

Predsjedniku Južne Koreje Yoon Suk Yeolu zabranjeno napuštanje zemlje
Foto: Facebook | Yoon Suk Yeol

Prema riječima zvaničnika Ministarstva pravde, ova zabrana dolazi u trenutku sve glasnijih zahtjeva za njegovu ostavku i produbljivanja krize vodstva u zemlji.

Yoon je javno priznao grešku i izjavio da svoju političku i pravnu sudbinu prepušta vladajućoj Stranci moći naroda, ali uprkos tome, odbija podnijeti ostavku. Lokalni mediji izvještavaju da je predsjednik postao predmet kriminalne istrage zbog navodne izdaje, što dodatno komplikuje političku situaciju, piše Reuters.

Odluka predsjednika da 3. decembra uvede vanredno stanje i da vojsci dodijeli opsežne ovlasti naišla je na žestok otpor, kako unutar vojnog vrha tako i među političkim krugovima. Nakon samo šest sati, parlament je glasao protiv dekreta, a Yoon Suk Yeol je povukao svoj nalog. Ipak, ovo nije spriječilo opoziciju da zatraži njegovu ostavku i pokrene pravne procese protiv njega i vojnih zvaničnika umiješanih u ovaj slučaj.

Rastuće nezadovoljstvo unutar vojske dodatno je uzdrmalo predsjedničku poziciju. Vršilac dužnosti ministra odbrane i drugi visoki vojni zvaničnici izjavili su kako neće provoditi nikakve nove naredbe o uvođenju vojnog zakona. Zapovjednik specijalnih snaga, pukovnik Kim Hyun-tae, izjavio je da je postupao po naredbi bivšeg ministra odbrane Kima Yong-hyuna, naglašavajući kako su svi vojnici u ovoj situaciji bili iskorišteni, prenosi Tuzlanski.ba.

Istovremeno, Yoonova stranka donijela je odluku o delegiranju predsjedničkih ovlasti premijeru Han Duck-soou, što je opozicija nazvala neustavnim potezom. Planira se podnošenje novog prijedloga za opoziv predsjednika, dok politička kriza prijeti da nanese dugoročnu štetu ekonomiji zemlje, koja je ključni globalni dobavljač memorijskih čipova.

Na međunarodnoj sceni, situacija u Južnoj Koreji izazvala je zabrinutost saveznika. Američki državni sekretar Antony Blinken izrazio je nadu da će demokratski proces prevladati, dok je američki ministar odbrane Lloyd Austin otkazao posjetu Južnoj Koreji.

U pozadini političkih previranja, Južna Koreja se suočava s dodatnim geopolitičkim izazovima, uključujući rastuću vojnu suradnju između Sjeverne Koreje i Rusije. Ministar vanjskih poslova Južne Koreje, Cho Tae-yul, pozvao je na obnovu povjerenja među međunarodnim partnerima kako bi zemlja ponovo opravdala očekivanja globalne zajednice.

Kriza vodstva u Južnoj Koreji prijeti da izazove dugoročne posljedice, ne samo za unutrašnju stabilnost, već i za položaj zemlje na globalnoj sceni.