Papa je u Vatikanu primio libanonskog kršćanskog predsjednika Josepha Aouna, saopštila je pres služba.

Papa naglasio hitnu potrebu za smirivanjem situacije na Bliskom istoku
Foto: Anadolija | Papa Laav XIV

Papa Lav XIV je podcrtao hitnu potrebu za smirivanjem situacije na Bliskom istoku.

Tokom prijema libanskog predsjednika Josepha Aouna - maronitskog kršćanina - u Vatikanu, papa Lav je naglasio "neophodnu i hitnu potrebu za podsticanjem smirivanja cijelog bliskoistočnog regiona", prema saopštenju vatikanskog Ureda za štampu.

Tokom razgovora, "izražena je nada da će zemlja, kroz proces stabilizacije i reformi, doživjeti novu sezonu političke harmonije i ekonomskog oporavka, što će joj omogućiti jačanje ideala suživota među vjerama i promociju razvoja koji je karakteriziraju", dodaje se.

Papine primjedbe su uslijedile nakon izraelskih napada, koji su od petka ujutro usmjereni na nuklearnu i vojnu infrastrukturu Irana.

Izrael je pokrenuo sveobuhvatnu vojnu operaciju protiv Irana, sa 200 aviona koji su ciljali njegov nuklearni program i raketne kapacitete dugog dometa.

U napadu su poginuli visoki vojni zvaničnici i nuklearni naučnici.