"Nijedna od prijetnji do sada nije bila vjerodostojna"

Oko 30 lažnih dojava o bombama na biračkim mjestima širom SAD-a
Foto: Anadolija

Skoro 30 lažnih prijetnji bombom bilo je usmjereno na izborne lokacije širom Sjedinjenih Američkih Država (SAD).

Kako navodi "CBS News", pozivajući se na dva izvora bliska istrazi, 17 lažnih prijetnji bombom zabilježeno je u saveznoj državi Georgiji.

Zvaničnici rade na lociranju izvora lažnih prijetnji, ali vjeruju da su takve aktivnosti dio stranih napora da se ugrozi izborni proces.

Vezani članak Kamala se zadnji put obratila Amerikancima: "Ili on ili ja. A ja radim za narod"

Prema istim izvorima, lažne prijetnje zabilježene su u Georgiji, Arizoni, Michiganu i Wisconsinu.

Ova vijest je stigla samo nekoliko sati nakon što je Federalni istražni biro (FBI) objavio da je "svjestan" prijetnji bombama upućenih prema biračkim mjestima u nekoliko država, uz napomenu da mnoge potiču s ruskih domena elektronske pošte.

"Nijedna od prijetnji do sada nije bila vjerodostojna", navodi se u saopštenju.

Ranije je državni sekretar George Brad Raffensperger rekao da su upućene "nevjerodostojne" prijetnje bombom protiv dva biračka mjesta u okrugu Fulton, upućujući na Rusiju.

Vezani članak Prvi preliminarni rezultati u SAD-u: Trump osvojio Kentucky i Indianu, a Harris Vermont

Prema izvještajima medija, prijetnje, koje su bile usmjerene na pet biračkih mjesta, dovele su do kratke evakuacije dva biračka mjesta u utorak rano ujutro.

"Izgleda da su spremni na podvale", rekao je Raffensperger novinarima, dodajući da "neki ne žele da imamo glatke, fer i tačne izbore".

Biračka mjesta u nekim dijelovima američkih saveznih država Indijane i Kentuckyja već su zatvorena, dok utrka za Bijelu kuću 2024. ulazi u posljednje sate..

Birači odlučuju hoće li se bivši predsjednik Donald Trump, republikanski kandidat, vratiti u Bijelu kuću ili će SAD s demokratskom kandidatkinjom, potpredsjednicom Kamalom Harris, dobiti prvu predsjednicu.

Birači na ovim izborima odlučuju i o članovima američkog Kongresa, a pravo glasa ima oko 244 miliona ljudi starijih od 18 godina.