Veto ministra Itamara Ben Gvira na oslobađanje palestinskih zatvorenika odgodio je glasanje i odluku o primirju.

Odgođeno glasanje o mirovnom sporazumu: Izraelski ministar traži veto na oslobađanje Palestinaca
Foto: X.com | Ben-Gvir

Nakon što je Hamas objavio da su dobili sigurnosne garancije od Sjedinjenih Američkih Država i međunarodnih posrednika da je rat u Gazi trajno okončan, sve oči uprte su u Izrael i odluku njegove vlade o ratifikaciji sporazuma o prekidu vatre.

Očekuje se da će glasanje donijeti pozitivan ishod, no političke tenzije unutar izraelske vlade mogle bi dodatno usporiti proces.

Ključni razlog za odgađanje sjednice sigurnosnog kabineta, koja je prvobitno trebala biti održana u večernjim satima, bio je zahtjev ministra nacionalne sigurnosti Itamara Ben Gvira da se stavi veto na oslobađanje pojedinih palestinskih zatvorenika.

Njegov prigovor doveo je do višesatnog kašnjenja sastanka i prolongiranja glasanja o sporazumu, prenose izraelski mediji.

Vezani članak Hamas tvrdi da je dobio garancije da je rat u Gazi potpuno završen, čeka se odgovor Izraela

Prema dogovoru koji čeka odobrenje, Izrael bi trebao osloboditi 250 Palestinaca osuđenih na doživotne kazne, kao i 1.700 stanovnika Gaze uhapšenih nakon napada Hamasa 7. oktobra 2023. godine.

Sporazum predviđa i povratak 48 izraelskih talaca koji se još uvijek nalaze u Gazi, od kojih se vjeruje da je 20 živih.

Ben Gvir, lider krajnje desničarske stranke Otzma Yehudit, poručio je da neće podržati nijedan dogovor koji bi omogućio Hamasu da zadrži vlast u Gazi, nazivajući to "crvenom linijom".

Vezani članak Prva faza sporazuma s Hamasom: Izraelske odbrambene snage ostaju na 53 posto teritorije Gaze

Dodao je da je u razgovoru s premijerom Benjaminom Netanyahuom dobio uvjeravanja da do toga neće doći.

Ipak, politički pritisak raste – Ben Gvir i ministar finansija Bezalel Smotrich zaprijetili su da će napustiti koaliciju ukoliko Hamas ostane prisutan u Gazi nakon oslobađanja talaca. U tom slučaju, vlada bi izgubila parlamentarnu većinu i ostala sa samo 47 od 120 mjesta u Knessetu, što bi moglo otvoriti put ka novim izborima.