Evropska unija priprema nove mjere pritiska na Rusiju, s fokusom na zaobilaženje sankcija i podršku vojnoj industriji.

Ambasadori država članica EU postigli su dogovor o 17. paketu sankcija protiv Rusije, koji bi sljedeće sedmice trebali potvrditi ministri vanjskih poslova.
Novi paket sankcija uključuje skoro 200 novih tankera iz tzv. "flote u sjeni" koje Rusija koristi za zaobilaženje sankcija.
Riječ je o starim, neosiguranim brodovima koji se služe raznim trikovima kako bi prikrili porijeklo nafte koju prevoze, uključujući slanje krivotvorenih podataka i isključivanje transpondera. Sumnja se da se brodovi koriste i za sabotaže na podmorskoj infrastrukturi.
Do sada su na popisu sankcioniranih 153 takva broda kojima je zabranjeno pristajanje u evropskim lukama. Sada se taj broj penje na oko 350 brodova.
Popisu sankcioniranih dodano je 30 firmi koje su uključene u zaobilaženje sankcija, posebno kada su u pitanju proizvodi dvojne namjene. Te firme će se suočiti s novim trgovačkim restrikcijama.
Sankcije će obuhvatiti i firme iz zemalja poput Vijetnama, Srbije i Turske za koje se sumnja da opskrbljuju rusku vojsku.
Dodano je još 75 pojedinaca i firmi koji su povezani s vojno-industrijskim kompleksom. Također se zabranjuje izvoz hemikalija iz EU koje se mogu koristiti za proizvodnju raketa.
Uz ovaj paket, EU je zaprijetila Rusiji "masovnim sankcijama" ako odbije prihvatiti prijedlog o 30-dnevnom prekidu vatre koji podržavaju Sjedinjene Američke Države.
Njemački kancelar Friedrich Merz u utorak je upozorio Moskvu da će se suočiti s dodatnim sankcijama ako ove sedmice ne dođe do stvarnog napretka prema miru u Ukrajini. Merz je pozvao ruskog predsjednika Vladimira Putina da u Istanbulu sjedne za stol s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim i razgovara o primirju i mogućem mirovnom rješenju.