Ukrajinske snage napredovale su do pet kilometara iza ruskih linija u novom napadu na pograničnu regiju Kursk.

Kijevske trupe pokrenule su protunapad protiv ruskih snaga u regiji početkom godine, pri čemu su stotine vojnika i deseci oklopnih vozila napredovali prema neprijateljskim linijama jugoistočno od Sudže.
Sada su geolocirane borbene snimke pokazale da ukrajinske snage djeluju dublje iza neprijateljskih linija nego što se prethodno znalo, piše Telegraph.
Ukrajina je prvi put pokrenula iznenadnu invaziju na rusku pograničnu regiju u augustu prošle godine, zauzevši oko 1.300 kvadratnih kilometara ruskog teritorija. Smatra se da su moskovske trupe ponovno zauzele oko 57 posto tog teritorija, ali Kijev je izveo niz napada u pokušaju da ponovno uspostavi kontrolu nad regijom.
Najnovije geolocirane snimke, koje su snimili ruski dronovi, prikazuju ukrajinske trupe kako napreduju kroz snijegom prekrivena polja u blizini Makhnovke i Čerkaskaje Konopelke.
Žestoke borbe traju već nekoliko sedmica, a analitičari izvještavaju da je Ukrajina zauzela nekoliko naselja u regiji, uključujući Kolmakov i Fanasejevku. Vojni blogeri povezani s Kremljom izrazili su zabrinutost da bi posljednji ukrajinski napredak mogao ugroziti ruske položaje u Gujevu, južno od Sudže, gdje su ruske trupe do sada uspijevale prekidati ukrajinske kopnene komunikacijske linije. Rusko ministarstvo obrane tvrdilo je da je Ukrajina napala s dvije mehanizirane bojne oklopnih vozila te da su moskovske snage odbile napad.
Ministarstvo je na Telegramu objavilo: „Od 21:00 (18:00 GMT), jedinice Sjeverne grupe snaga osujetile su pokušaj protunapada ukrajinske vojske usmjeren prema naseljima Čerkaskaja Konopelka i Ulanok.” Ruski vojni blogeri procijenili su da je Ukrajina napala s 30 do 50 oklopnih vozila, prema Institutu za proučavanje rata, američkom think tanku.
Snimke su se pojavile dok je Volodimir Zelenski obilježavao šest mjeseci od početka hrabre ukrajinske prekogranične operacije. Ukrajinski predsjednik izjavio je u četvrtak:
"Prenijeli smo rat u Rusiju. Tamo moraju osjetiti što rat zaista znači. I osjete ga.”
Zelenski je rekao da je ofenziva omogućila njegovim trupama uspostavu sigurnosne zone, štiteći sjeverne gradove Sumi i Harkiv, koji graniče s Rusijom i nisu daleko od Kurska.
Procjenjuje se da je Vladimir Putin poslao gotovo 70.000 ruskih vojnika i 11.000 sjevernokorejskih trupa za obranu Kurska. Međutim, prema južnokorejskim obavještajnim podacima, sjevernokorejski vojnici nestali su s ratišta u Kursku nakon što su pretrpjeli velike gubitke.
Ruski predsjednik više je puta odgađao rok za ponovno zauzimanje Kurska, prvo do sredine oktobra, a zatim do januara 2025. godine. Oko 1.500 civila još uvijek živi u zapadnom dijelu ruske regije Kursk, što je izazvalo rijetke izraze nezadovoljstva prema ruskim vlastima.
Kijev je u četvrtak izjavio da je spreman otvoriti humanitarni koridor kako bi omogućio stotinama ruskih civila koji žive u pograničnim područjima pod ukrajinskom kontrolom da se vrate na teritorij pod ruskom upravom, ako Moskva to zatraži.
Glasnogovornik Zelenskog rekao je: „Spremni smo otvoriti humanitarni koridor iz regije Kursk u unutrašnjost Rusije kao odgovor na službeni zahtjev Ruske Federacije.”