Premijer Izraela, Benjamin Netanyahu, obratio se javnosti nakon pada Bashara al-Assada u Siriji.
Premijer Izraela, Benjamin Netanyahu, održao je svoj prvi govor nakon pada Bashara al-Assada u Siriji, ističući kako će ovaj događaj donijeti transformaciju na Bliskom istoku.
Njegov govor, koji su prenosile izraelske televizije, označio je, prema njegovim riječima, početak novog poglavlja u regiji.
Netanyahu je posebno naglasio iransku ulogu u Siriji. Rekao je da je Iran uložio milijarde dolara kako bi održao Assada na vlasti.
"Sirija je bila ključna tačka iranskog terora i kanal za isporuku oružja od Irana do Hezbollaha. Danas je jasno koliko je naše prisustvo na Golanu značajno. Golanska visoravan zauvijek će ostati neodvojivi dio Izraela", izjavio je.
U nastavku govora osvrnuo se i na situaciju u Libanu i Gazi.
"U Gazi djelujemo kako bismo uništili preostale vojne kapacitete Hamasa, kao i njegovu upravljačku infrastrukturu. Što se tiče Libana, uklanjanje vođe Hezbollaha Hassana Nasrallaha bilo je prekretnica. Korak po korak, Izrael rastavlja osovinu zla. Transformišemo Bliski istok", poručio je Netanyahu.
Premijer je poslao i poruku stanovnicima Sirije, Gaze i Libana.
"Onima koji surađuju s nama, donijet ćemo veliku korist. Onima koji nas napadnu, nanijet ćemo velike gubitke. Pružamo ruku mira onima koji žele živjeti u skladu s nama, ali ćemo presjeći ruku svakome ko pokuša da nas povrijedi", zaključio je Netanyahu.