Sada u jesen i kasnije zimi rano ujutro vani je opet hladno.
Osim struganja po staklima, mnogi vozači uključuju grijanje u automobilu kako bi se stakla brže odmrznula i kako bi se automobil brže zagrijao.
Međutim, uprkos hladnoći, postoji zabrana grijanja automobila. Ko se ogluši na ova pravila, morat će platiti visoku kaznu, piše Fenix magazin.
Pravila ne utiču samo na vožnju
U autoškoli, osim saobraćajnih znakova i pravila, učimo i osnovne stvari o samom vozilu, ali ono što niti jedan polaznik tamo ne uči je sve ono što vas kao vlasnika automobila čeka nakon položenog ispita.
To uključuje, između ostalog, ono što možete ponijeti sa sobom u automobil. Ima stvari kojima nije mjesto u vozilu.
Zabrana grijanja automobila uprkos niskim temperaturama
Na primjer, uprkos niskim temperaturama, ne biste trebali ostaviti uključeno grijanje u automobilu. Međutim, to se odnosi samo na konkretnu situaciju s kojom je vjerovatno svako od nas upoznat.
Ujutro prije posla, stakla na automobilu moraju se ostrugati u hladnoj noći. Kako bi ovo išlo brže, mnogi ljudi pokreću automobil i zagrijavaju unutrašnjost automobila. Ali upravo je to zabranjeno.
Čak i ako ste dugo zapeli u saobraćajnoj gužvi ili na parkiralištu, grijanje mora ostati isključeno, pišu njemački mediji.
Zabranjen nepotreban rad motora
Ovaj zahtjev nalazi se u propisima o cestovnom saobraćaju pod naslovom “Zaštita okoliša, zabrana vožnje nedjeljom i praznikom”. Prvi član navodi da buku i emisije ispušnih plinova treba izbjegavati ako je potrebno.
Ostavljanje motora upaljenima bez potrebe također podliježe ovoj zabrani. Ako se ne pridržavate i budete uhvaćeni, prijeti vam kazna od 80 eura.
Varate se ako mislite da se grijanje vozila obično radi na vlastitom imanju i da tamo možete raditi što god želite. Ovdje se primjenjuje državni zakon o kontroli emisija, koji također zabranjuje nepotreban rad motora.