Izraelska vojska je u ranim jutarnjim satima srušila dvije kuće u vlasništvu Palestinaca u okupiranim gradovima Ramallah i Nablus na Zapadnoj obali.

Izraelska vojska srušila dvije palestinske kuće na Zapadnoj obali
Foto: Anadolu Agency | Ilustracija

Prema izvještaju palestinske novinske agencije WAFA, izraelske snage su tokom noći upale u naselje Salam na zapadu Nablusa, gdje su opkolile jednu stambenu zgradu. Nakon što su prisilno izvele stanare, uništile su stan za koji tvrde da je pripadao Jaafaru Muni, kojeg su izraelske snage ubile 18. augusta 2024. godine.

U drugom incidentu, sjeverno od Ramallaha, izraelski buldožeri su sravnili vrt u vlasništvu općinskog vijeća sela al-Mughayyir. Vojska je zatim prisilno evakuisala kuću Anwara Smiha al-Na’sana i potom je srušila.

Prema palestinskim podacima, prošlog mjeseca su ilegalni izraelski doseljenici izveli 341 napad na Palestince i njihovu imovinu na Zapadnoj obali.

Međunarodni sud pravde je u julu prošle godine proglasio izraelsku okupaciju palestinskih teritorija nezakonitom i pozvao na hitnu evakuaciju svih naselja na Zapadnoj obali i u Istočnom Jerusalemu.