Napetosti oko iranskog nuklearnog programa ponovo su u fokusu međunarodne diplomatije, nakon što je Teheran poslao ozbiljno upozorenje ključnim evropskim silama.

Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araqchi upozorio je Veliku Britaniju, Francusku i Njemačku da bi pokretanje UN-ovog mehanizma za ponovno uvođenje sankcija Teheranu moglo izazvati ozbiljnu i nepovratnu eskalaciju tenzija.
Prema rezoluciji Ujedinjenih naroda koja prati nuklearni sporazum iz 2015. godine, ove tri evropske sile imaju mogućnost da, do 18. oktobra, aktiviraju tzv. "mehanizam brzog povratka" – proceduru koja bi omogućila vraćanje međunarodnih sankcija Iranu.
"Iran je jasno iznio svoj stav. Zvanično smo upozorili sve potpisnice JCPOA (nuklearnog pakta) da će zloupotreba mehanizma brzog povratka dovesti do posljedica, ne samo do kraja uloge Evrope u sporazumu, već i do eskalacije tenzija koje bi mogle postati nepovratne", napisao je ministar vanjskih poslova Abbas Araqchi u kolumni magazina Le Point u francuskoj sedmici.
Podsjetimo, Sjedinjene Američke Države povukle su se iz nuklearnog sporazuma 2018. godine, kada je tadašnji predsjednik Donald Trump odlučio jednostrano napustiti dogovor i obnoviti stroge ekonomske sankcije koje su teško pogodile iransku ekonomiju.
Dok pregovori između Irana i SAD-a – čija je četvrta runda okončana proteklog vikenda u Omanu – traju bez direktnog učešća evropskih zemalja, Britanija, Francuska i Njemačka i dalje koordiniraju s Washingtonom oko mogućeg korištenja UN mehanizma kao sredstva pritiska na Teheran.
Ranije planirani razgovori između evropske trojke (E3) i Irana, koji su trebali biti održani u Rimu ovog mjeseca, su odgođeni.
Ipak, Araqchi je naveo da su zamjenici ministara kasnije održali sastanak koji opisuje kao "obećavajući, ali još uvijek krhak početak".
Iran, koji tvrdi da njegov nuklearni program ima isključivo mirnodopsku svrhu, počeo je kršiti ograničenja dogovorena 2015. godine već od 2019. godine, piše Reuters.
Među najzabrinjavajućim potezima je i obogaćivanje uranijuma do 60 posto čistoće – što je vrlo blizu 90 posto, koliko je potrebno za proizvodnju nuklearnog oružja, upozorava nadzorno tijelo UN-a za nuklearna pitanja.