Grenland je odobrio rudarenje stijene koja je od ključnog značaja za proizvodnju aluminija, a koncesiju je dobio dansko-francuski konzorcij.

Dozvolu za eksploataciju anortozita izdala je kompanija Greenland Anorthosite Mining (GAM), što dolazi nakon što je američki predsjednik Donald Trump iskazao interes za kupovinu ovog autonomnog otoka koji je dio Kraljevine Danske.
Kompaniju GAM podržavaju francuska investicijska grupa Jean Boulle te investicioni fondovi iz Danske i Grenlanda, a koncesija je odobrena na period od 30 godina, prenosi Reuters.
Jesper Willaing Zeuthen, vanredni profesor sa Univerziteta Aalborg u Danskoj, rekao je da je Trumpov interes za resurse Grenlanda vjerovatno usmjeren na dugoročne investicije, koje su otežane trenutnim grenlandskim zakonima.
Trumpov interes, evropske investicije
Grenland je postao središte međunarodne pažnje otkako je Donald Trump izrazio želju da otok bogat mineralima, naftom i plinom pripoji SAD-u. Međutim, ministrica za mineralne resurse Grenlanda, Naaja Nathanielsen, izjavila je da američki interes nije rezultirao konkretnim ulaganjima, te da saradnja s evropskim partnerima, prije svega s EU i Danskom, teče mnogo brže i efikasnije.
Anortozit – bijela stijena s velikim potencijalom
Greenland Anorthosite Mining dobio je dozvolu za eksploataciju anortozita – bijele stijene bogate aluminijem i kalcijem. Kompanija planira da usitnjeni anortozit izvozi iz zapadnog Grenlanda, prvenstveno za potrebe industrije stakloplastike.
Ministrica Nathanielsen je istakla da je cilj ovog projekta razvoj klimatski prihvatljive alternative boksitu u proizvodnji aluminija za avioindustriju, autoindustriju i odbrambeni sektor.
Dodala je da su privatne američke poslovne delegacije tokom godine posjetile Grenland, ali da, uprkos oštrim tonovima iz Trumpove administracije, nije bilo zvaničnog dijaloga s novom američkom vladom niti je zabilježen veći interes za ulaganja iz SAD-a.
Grenlandski zakoni otežavaju špekulacije
Profesor Zeuthen je ponovio da je Trumpov interes vjerovatno dugoročan, s ciljem osiguravanja pristupa prirodnim resursima, a ne momentalnog otvaranja rudnika. Grenlandski zakoni, međutim, znatno otežavaju takve planove, jer dozvole za rudarenje vrijede samo privremeno i zahtijevaju kontinuirane i skupe aktivnosti na terenu kako bi ostale važeće.
"Da se grenlandski teritorij vodi po američkim zakonima, investitori bi mogli jednostavno kupiti zemljište zajedno s pravima na podzemne resurse i čekati da se led otopi", rekao je Zeuthen. "Ali pošto je zemlja u vlasništvu države, takav scenarij je daleko od stvarnosti".
Kompaniju GAM, osim francuske grupe Jean Boulle, podržavaju i državni fondovi iz Grenlanda i Danske. Ipak, profesor Zeuthen je napomenuo da kompanija još uvijek mora pronaći dodatne investitore kako bi započela izgradnju, što je faza na kojoj su brojni drugi projekti u prošlosti zapeli.