Sjedinjene Američke Države i Ukrajina potpisale su sporazum kojim Washington dobija pristup dijelu prirodnih resursa ratom razorene Ukrajine.

Sporazum, koji se mjesecima pripremao, uspostavlja investicioni fond za obnovu, za koji Ukrajina vjeruje da će učvrstiti američku podršku u trećoj godini otpora ruskoj agresiji.
BBC je imao uvid u nacrt sporazuma, ali ne i u njegovu konačnu verziju. Na osnovu tog nacrta i izjava iz Kijeva i Washingtona, ovo su sedam ključnih tačaka:
1. Ukrajina neće vraćati nikakav dug SAD-u
Američki predsjednik Donald Trump ranije je zahtijevao da Ukrajina vrati 350 milijardi dolara, koliko, prema njegovim tvrdnjama, iznosi američka vojna i finansijska pomoć od početka rata. Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski taj je zahtjev odbio.
Ipak, Washington je, čini se, odustao od tog pritiska. Premijer Ukrajine Denis Šmihal izjavio je da sporazum ne predviđa nikakvu obavezu vraćanja tog navodnog "duga".
Trump je sporazum ipak predstavio kao pobjedu, rekavši da će SAD „u teoriji dobiti znatno više“ nego što je prethodna administracija uložila.
2. SAD koristi oštriji ton prema Rusiji
Američka administracija sada koristi znatno oštriji jezik nego ranije. U saopštenju američkog ministarstva finansija navodi se da se radi o „totalnoj ruskoj invaziji“ i dodaje: "Niti jedna država ni pojedinac koji je finansirao ili snabdijevao rusku ratnu mašineriju neće imati koristi od obnove Ukrajine."
Ovakav stav vjerovatno će ohrabriti Kijev, koji je tražio veći pritisak na Moskvu u pregovorima s Washingtonom.
3. Sporazum uključuje projekte u oblasti nafte i plina
Iako se u javnosti najviše govori o ukrajinskim mineralnim bogatstvima, sporazum uključuje i projekte vezane za eksploataciju nafte i plina, kao i prateću infrastrukturu.
U svim slučajevima vlasništvo nad resursima ostaje ukrajinsko, iako će SAD imati zajednički pristup. To predstavlja ublažavanje ranijeg ukrajinskog stava, jer takvi elementi nisu bili uključeni u prve nacrte sporazuma.
4. Sporazum ne ometa put Ukrajine ka Evropskoj uniji
Ukrajina već godinama teži članstvu u EU, a formalni pregovori počeli su prošlog juna.
Postojala je bojazan da bi sporazum s Washingtonom mogao zakomplikovati pristupanje EU-u, posebno ako američki investitori dobiju povlašteni tretman. No, u tekstu sporazuma stoji da SAD priznaje težnju Ukrajine ka članstvu u EU i da taj cilj ne smije biti doveden u pitanje.
Takođe je naglašeno da, ukoliko Ukrajina bude morala prilagoditi uslove zbog obaveza prema EU, SAD pristaje na dodatne pregovore „u dobroj vjeri“. Kijev je dodatno poručio da će SAD podržati prijenos investicija i tehnologije iz EU i drugih zemalja.
5. Dobit se prvih deset godina reinvestira u Ukrajinu
Sporazum predviđa da će sav profit ostvaren kroz fond za obnovu u prvih deset godina biti u potpunosti reinvestiran u ukrajinsku privredu.
To bi moglo imati veliki značaj, budući da SAD u tom periodu ne ostvaruje direktnu finansijsku korist. Ukrajina očekuje da će svi prihodi biti usmjereni na obnovu zemlje i razvoj novih projekata.
Nakon deset godina, dobit će se dijeliti između partnera. Američki ministar finansija Scott Bessent izjavio je za Fox News da sporazum "američkom narodu šalje poruku da imamo priliku učestvovati, nadoknaditi dio troškova i biti partneri u uspjehu ukrajinskog naroda".
6. Američka vojna pomoć ponovo u fokusu
Sporazum je formulisan tako da otvara mogućnost za nastavak američke vojne pomoći Ukrajini.
Zamjenica ukrajinskog premijera Julija Sviridenko, koja je otputovala u Washington radi potpisivanja sporazuma, izjavila je da on predviđa novu podršku SAD-a, uključujući isporuku sistema protivzračne odbrane.
To bi moglo označiti zaokret u politici Trumpove administracije, koja je ranije zagovarala smanjenje vojne pomoći Ukrajini.
7. SAD se može povući u bilo kojem trenutku
Sporazum ne sadrži čvrste sigurnosne garancije SAD-a, koje Ukrajina i njeni evropski saveznici već dugo traže. Trump je više puta pokazao nevoljnost da se obaveže na vojnu podršku istim intenzitetom kao prethodna administracija.
Podrška SAD-a Ukrajini u ovom je slučaju uslovljena isključivo ekonomskim elementima sporazuma, zbog čega i dalje postoji doza nesigurnosti oko dugoročne američke posvećenosti Kijevu.
Zelenski ima razloga za zadovoljstvo
Budući da sporazum ne uključuje vraćanje duga, predviđa desetogodišnje reinvestiranje dobiti, ne ometa evropske integracije i otvara vrata novoj američkoj vojnoj pomoći – a sve to bez formalnih ustupaka Moskvi, prema kojoj SAD zauzima oštriji stav – Kijev zaista ima razloga da ovaj sporazum smatra povoljnim, naročito u odnosu na ranije, znatno nepovoljnije prijedloge.