Nacionalna služba za prevenciju i odgovor na katastrofe Čilea naredila evakuaciju plaža na Antarktičkom teritoriju i u regiji Magallanes.
Nakon zemljotresa jačine 7,4 stepena koji je danas pogodio područje južno od Argentine, čileanske vlasti izdale su upozorenje na cunami i naredile evakuaciju obalnih područja na Antarktičkom teritoriju i u regiji Magallanes.
Zemljotres jačine 7,4 stepena pogodio je područje otprilike 219 kilometara južno od Argentine, saopćio je Američki geološki zavod (USGS).
Potres se dogodio u 9:58 po lokalnom vremenu (12:58 GMT) na dubini od 10 kilometara, prema početnoj procjeni agencije.
Argentinske vlasti nisu odmah izdale izvještaje o eventualnim žrtvama ili materijalnoj šteti.
Međutim, čileanska Hidrografska i okeanografska služba (SHOA) procijenila je jačinu potresa na 7,8 stepeni, locirala ga 305 kilometara južno od Puerto Williamsa i izdala upozorenje na cunami za obalna područja.
BREAKING: Massive 7.4-magnitude earthquake hits off the coast of #Argentina. #Tsunami alert was declared!
— Dr. Fundji Benedict (@Fundji3) May 2, 2025
Evacuation announced in southern #Chile due to tsunami risk, following earthquake pic.twitter.com/YXhNmUHXIE
Kao mjeru predostrožnosti, Nacionalna služba za prevenciju i odgovor na katastrofe (SENAPRED) naredila je evakuaciju plaža u Antarktičkom teritoriju i regiji Magallanes.
Predsjednik Čilea, Gabriel Boric Font, pozvao je stanovništvo da slijedi zvanične instrukcije.
"Pozivamo na evakuaciju obale širom regije Magallanes. Naša dužnost je biti spremni i poslušati nadležne."