Odluka sudije Boasberga da pokrene postupak za nepoštivanje suda pojačava sukob između Bijele kuće i pravosuđa oko predsjedničkih ovlasti.

Američki sudac izjavio je da bi mogao proglasiti Trumpovu administraciju krivom za nepoštivanje suda zbog "namjernog ignorisanja" naredbe da se zaustave letovi za deportaciju više od 200 osoba u El Salvador prošlog mjeseca.
Administracija je iskoristila zakon star 227 godina, koji je prvobitno bio namijenjen zaštiti SAD-a u ratnim vremenima, kako bi sprovela masovnu deportaciju.
"Sud ne dolazi do ovakvog zaključka olako niti ishitreno; zapravo, dao je optuženima dovoljno prilike da isprave ili objasne svoje postupke. Nijedan njihov odgovor nije bio zadovoljavajući", napisao je savezni sudac James Boasberg.
U saopštenju, Bijela kuća je navela da će osporiti odluku, prenosi BBC.
Direktor komunikacija Bijele kuće, Steven Cheung, rekao je: "Planiramo hitno podnijeti žalbu. Predsjednik je 100% posvećen osiguravanju da teroristi i kriminalni ilegalni migranti više ne predstavljaju prijetnju Amerikancima i njihovim zajednicama širom zemlje".
Administracija bi mogla izbjeći proglašenje nepoštivanja, ili se "očistiti" od nepoštivanja, ako pruži objašnjenje svojih postupaka i postupi u skladu s izvornom naredbom iz prošlog mjeseca, rekao je Boasberg danas.
Taj podnesak mora biti dostavljen do 23. aprila, naveo je.
Njegova odluka dolazi uprkos kasnijoj presudi Vrhovnog suda da Donald Trump može koristiti Zakon o neprijateljskim strancima iz 1798. godine za provođenje deportacija u El Salvador.
Presuda Vrhovnog suda protiv Boasbergove privremene zabrane "ne opravdava kršenje od strane Vlade", rekao je sudija.
Ako administracija ne dostavi tražene informacije do roka 23. aprila, Boasberg će pokušati identifikovati pojedince koji su ignorisali naredbu o zaustavljanju deportacija.
Zatim bi mogao preporučiti krivične postupke protiv odgovornih. Savezne krivične prijave spadaju pod nadležnost Ministarstva pravde SAD-a, koje na kraju odgovara Trumpovoj administraciji.
Deportacijski letovi u martu odnijeli su više od 200 Venecuelanaca, za koje je Bijela kuća tvrdila da su članovi bandi, u zatvor u El Salvadoru.
Tokom ročišta 15. marta, sudija Boasberg je izdao privremenu zabranu korištenja ratnog zakona i naredio 14-dnevnu obustavu deportacija obuhvaćenih predsjedničkom proklamacijom.
Nakon što su mu advokati rekli da su avioni već poletjeli, izdao je usmenu naredbu da se letovi vrate u SAD.
Bijela kuća je negirala da je prekršila sudsku odluku.
"Administracija nije ‘odbila da se povinuje’ sudskom nalogu. Taj nalog, koji nije imao pravnu osnovu, izdat je nakon što su teroristički pripadnici već uklonjeni s američke teritorije", rekla je glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt.
Nakon što su dva deportacijska leta ipak nastavila put prema El Salvadoru uprkos naredbi da se vrate, sudija Boasberg je sazvao ročište kako bi razmotrio "moguće nepoštivanje" njegove odluke od strane Trumpove administracije.
Kao odgovor, Trump je na TruthSocial mreži nazvao Boasberga "smetlarom i agitatorom" te pozvao na njegovo opozivanje.
El Salvador je pristao primiti deportovane osobe u zamjenu za 6 miliona dolara.