Aleksandar Vučić boravio je u posjeti kod njemačkog kancelara Olafa Scholza.

Njemački kancelar Olaf Scholz izjavio je da su pokrenuli snažnu inicijativu za proširenje eksploatacije litijuma u Evropi i da litijum ima važnu ulogu u tranziciji na električna vozila. S tim u vezi, Evropska unija želi sudjelovati u eksploataciji nalazišta rudnika litijuma u dolini Jadra u Srbiji.
Tako je Scholz je zajedno s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem posjetio Saksonsku rudarsku korporaciju.
"Da bi tranzicija na elektromobilnost bila uspješna, mora postojati i dovoljno litijuma za našu industriju. Potrebne su nam ove i druge ključne sirovine kako kroz pouzdane i raznolike lance snabdijevanja, tako i kroz promociju domaćeg rudarstva", rekao je Scholz.
Potom je komentarisao i kritike usmjerene prema projektu eksploatacije ležišta litijuma u Srbiji.
"Građani općenito gledaju na takve projekte sa zabrinutošću zbog utjecaja na životnu sredinu", rekao je Scholz te naglasio da je stoga važno održavati visoke ekološke standarde.
Vezani članak
Vučić je istakao da je u tom smislu važno sticati znanje i iskustvo od njemačkih partnera.
''Danas sam imao priliku da mnogo toga naučim o historiji rudarstva u Njemačkoj i srednjoj Evropi, a posebno mi je bilo važno da vidim iskustva Njemačke i saznam više o njihovoj ekspertizi obrade i eksploatacije minerala. Razgovarali smo o tome kako i na koji način mogu da nama pomognu da bolje zaštitimo životnu sredinu i osiguramo normalan život ljudima, kao i kako da obezbijedimo obradu i deponiju na najbezbijednije načine'', kazao je.
Napomenuo je da su njemački stručnjaci već razgovarali o tome kako bi mogli da im pruže podršku u Srbiji.
''Za nas je važna ova razmjena iskustva, njemačko znanje, dalje školovanje naših stručnjaka, kao i njihova organizacija javnih rasprava sa ljudima iz lokala. I mi ćemo biti spremni da odgovorimo na svako pitanje koje muči naše građane'', dodao je.
Vezani članak
Na kraju je istakao da je sa Scholzom razgovarao i o dijalogu i odnosima Beograda i Prištine.
"Nadam se da ćemo dijalogom u budućnosti moći da prevaziđemo probleme. Vjerujem da možemo da održimo stabilnost i mir u cijelom regionu", rekao je Vučić.
Litijum se koristi u razne svrhe, ali je njegova uloga dominantna u proizvodnji litijumskih baterija. Prednost tih baterija su višestruke. Imaju veoma malu težinu zbog odlika litijuma te su lako prenosive, a gustoća energije u njima je mnogo veća u odnosu na obične baterije. Litijumska baterija nije podložna štetnim vanjskim efektima te da ima veoma dug životni vijek.
Osim što se koriste u potrošačkoj elektronici, te baterije su korištene za vojna električna vozila i letjelice. Razvoj električne autoindustrije je litijumske baterije stavio na veoma važno mjesto, a litijum kao repromaterijal doveo na nivo stalne potražnje.
Posljednjih četvrt stoljeća se intenzivno traga za ovim elementom, a u isto vrijeme se počelo razmišljati o prednostima i nedostacima eksploatacije litijuma.
Kada je riječ o nedostacima, tu je svakako glavni utjecaj na zdravlje stanovništva koje je opravdano zabrinuto. Rudnici litijuma mogu negativno utjecati na zdravlje stanovništva zbog zagađenja vode, tla i zraka.
U svijetu, rudnici litijuma se nalaze u pustinjama i nenaseljenim predjelima gdje na udaljenosti od 100-200 kilometara nema ljudskih naselja. To ne bi bio slučaj u Srbiji zbog čega su mještani nekoliko puta održavali i proteste. Ipak, čini se da to neće spriječiti predsjednika ove države u njegovim namjerama.