Naglašeno je da "obilježavanje nije pokušaj rehabilitacije ustaškog režima, nego sjećanje na žrtve ubijene bez suđenja."
Komemoracijom na zagrebačkom groblju Mirogoju obilježena je 81. godišnjica Bleiburške tragedije uz poruku predstavnika Vlade i Sabora da Hrvatska osuđuje sve totalitarne režime, te da Hrvatska treba njegovati kulturu sjećanja na sve žrtve.
"Danas se prisjećamo ljudi koji su ubijeni bez suđenja, bez prava na obranu. Ubijeni su, to je historijska činjenica od strane novoformiranih komunističkih vlasti, ubijeni su organizovano, sistemski i masovno", kazao je predsjednik Hrvatskog Sabora Gordan Jandroković.
Istaknuo je kako Hrvatska treba njegovati kulturu sjećanja na žrtve svih totalitarnih režima 20. stoljeća.
"Osuđujemo zločine i fašizma i nacizma i komunizma i s posebnim pijetetom sjećamo se žrtava sva tri totalitarizma", kazao je predsjednik Sabora.
Govoreći o zabrani komemoracije na Bleiburgu u Austriji, Jandroković je kazao da je riječ o posljedici političkih odluka austrijskih vlasti, nakon čega je komemoracija premještena u Hrvatsku, na Mirogoj i u Macelj. Dodao je da hrvatska diplomatija nastavlja razgovore s austrijskom stranom kako bi se jasno definisalo o čemu se tu radi.
Naglasio je pritom da obilježavanje nije pokušaj rehabilitacije NDH i ustaškog režima, nego sjećanje na žrtve ubijene bez suđenja.
Jandroković je dodao i da u Hrvatskoj "postoje oni koji negiraju ili relativiziraju zločine komunističkog sistema, ali da se iz dana u dan pojavljuju novi dokazi o događajima nakon Drugog svjetskog rata, Bleiburgu i križnim putevima."
"Treba raditi na tome da se rasvijetle sve te činjenice. Nijedan zločin u historiji ne treba ostati prikriven ako postoje načini da se otkrije", poručio je.
Potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branioca Tomo Medved istaknuo je kako je "Vlada posljednjih godina intenzivirala aktivnosti na istraživanju poslijeratnih grobnica i identifikaciji žrtava."
Podsjetio je da su nedavno iz Slovenije u Hrvatsku preneseni posmrtni ostaci žrtava križnog puta, koji će biti dostojno pokopani u Zagrebu.
"Sve ove grobnice koje otvaramo i u Hrvatskoj i u Sloveniji pokazatelj su razmjera zločina koje su komunističke vlasti počinile nakon Drugog svjetskog rata", rekao je Medved.
Istaknuo je i to kako je Vlada odlučna u otvaranju grobnica, ekshumacijama i utvrđivanju identiteta žrtava, ali i u, kako je rekao, prenošenju istine o stradanju hrvatskog naroda u 20. stoljeću na generacije koje dolaze.