Sinoćnje prekidanje petnaestominutne šutnje upotrebom zvučnih topova izazvalo je niz reakcija od svih učesnika protesta.

Studenti opisali trenutak kada se začuo zvučni top: Podmuklo, kao i sve što rade, čeka ih robija
Foto: Anadolija | Ilustracija

Studenti Pravnog fakulteta u Beogradu okarakterisali su ovaj potez podmuklim.

''Zvučnim topom na narod tokom 15 minuta tišine!? Podmuklo, kao i sve što radite! Mi smo vaš kriptonit, čeka vas robija'', naveli su.

Brojni studenti i drugi građani podijelili su svoja iskustva od tog trenutka kazavši da su se uplašili i da nisu znali šta se dešava, ali da je bilo jezivo.

''Jeziv je bio osjećaj, u sekundi je nastao stampedo. Zvuk je bio takav kao da je neki avion letio iznad nas velikom brzinom. Ne bih da širim paniku ali bih volio da neko podijeli iskustvo kako je zvučalo jer je neko na Reditu spomenuo da je zvučalo kao zvučni top (LRAD)'', jedan je od komentara.

''Bio sam na Slaviji tokom 15 minuta ćutanja i u toku istog se u dva navrata čuo neki tako neprijatan zvuk kao neko pištanje, ne mogu ono da objasnim'', naveo je jedan učesnik.

Vezani članak Zvučni topovi u Beogradu: Novi način kontrole demonstracija, mogu imati i zdravstvene posljedice?

''Toliko jak zvuk da su svi krenuli da trče prema Nemanjinoj, a nekoliko njih je govorilo da svi muškarci krenu ka skupštini. Niko od nas nije znao šta se dešava a bilo je jezivo. Pri tom, dok je trajala tišina, čula se galama i buka, pretpostavljam da su bile provokacije iz Ćacilenda. Bilo je grozno. Prestrašili smo se, svi. Ako je to bio cilj, uspjeli su'', kazala je jedna učesnica.

Mnogi su opisali da je zvučalo kao da avion dolazi, zbog čega su svi pobjegli u stranu.

Vezani članak Vučić: Mudro smo uspjeli da sačuvamo mir, sramotne su optužbe da je neko koristio zvučni top

Uprkos brojnim iskustvima, Vučić je sinoć kazao da zvučni topovi nisu korišteni, a isto su naveli i iz MUP-a Srbije, no studenti, građani, ali i brojni stručnjaci koji su potvrdili da je riječ o zvučnim topovima su kazali da će dokazati svoje tvrdnje.

Inače, zvučni topovi mogu ostaviti i zdravstvene posljedice, zbog čega su studenti sa fakulteta specijalne edukacije i rehabilitacije osoba sa oštenjem sluha uputili i apel.

''Mi, studenti surdologije (specijalne edukacije i rehabilitacije osoba sa oštećenjem sluha) na FASPER-u, želimo da ukažemo na važnost brze reakcije kod akustičke traume.

Ako nakon protesta ili izlaganja buci primijetite slabiji sluh ili zujanje u ušima, apelujemo da se odmah, najkasnije u roku od 8–10 sati, obratite audiologu ili ORL specijalisti.

To je ključno jer, ako ne dođe do spontanog oporavka sluha u tom vremenskom okviru, moguće je preduzeti terapijske korake za oporavak. Međutim, uspjeh liječenja je moguć samo ako se reaguje u prvih 24–48 sati'', naveli su.