U dobi od 52 godine, Zimin, koji se snažno suprotstavljao ratu u Ukrajini, odlučio je napustiti Rusiju, pronalazeći utočište u Londonu kao izbjeglica.
Aleksej Zimin, poznati ruski TV kuhar, novinar i autor, ostavio je trag na međunarodnoj kulinarskoj sceni kroz svoj jedinstveni stil i otvoren stav prema svijetu.
U dobi od 52 godine, Zimin, koji se snažno suprotstavljao ratu u Ukrajini, odlučio je napustiti Rusiju, pronalazeći utočište u Londonu kao izbjeglica. Nažalost, pronađen je mrtav u Srbiji, a njegova smrt potresla je prijatelje i fanove širom svijeta.
Ko je bio Aleksej Zimin?
Kao osnivač kultnog magazina "Afisha Eda" i bivši glavni urednik prestižnih časopisa GQ i Gourmet, Zimin je oblikovao rusku kulinarsku scenu na način koji je podsjećao na svjetski poznate kuhare poput Jamieja Olivera i Anthonyja Bourdaina, kako ga je opisao njegov bliski prijatelj Ivan Šiškin.
Svoju strast prenosio je kroz kulinarske emisije, inovativne restorane poput Ragouta u Moskvi, te kroz svoj londonski projekt Zima, gdje je od 2015. godine kombinovao kulinarsku umjetnost i medije.
Njegov odlazak iz Rusije 2022. godine označio je novu etapu u njegovom životu i karijeri, ali i dalje je ostao inspiracija i uzor mnogima koji su pratili njegov rad i principe.
"Dobio sam poruku o tome oko pola tri noću i od tada nisam spavao. Tužan sam. Uvijek je tužno kad dobri ljudi odlaze prvi. On je bio osoba velike duše i širokih interesovanja. Pored njega sam osjećao neko obilje, bogatstvo prisutnosti. Gdje god da je bio, postajao bi centralna figura. Mogao je govoriti tiho, gotovo stidljivo, pa si se morao napregnuti da ga čuješ. A onda bi iznenada započeo pjesmu punim glasom, tako da su se lampe tresle", prisjeća se Ivan, pa dodaje:
"Nikada nismo radili zajedno – bilo bi nam teško jer smo bili veoma različiti ljudi. Ipak, kretali smo se u sličnim krugovima, i to je bilo uzbudljivo, zanimljivo, čak i opasno! Život je znao proživjeti do kraja, a to je umjetnost. Znao je uživati u jelu, piću i smijehu, ali uvijek s mjerom koja nije prelazila u haos, već u pjesmu. Bio je to poseban dar, uzeti iz života najviše, a ostati dostojanstven. Bio je veoma radoznao. Sjećam se kada smo otvarali restoran Delicatessen u Moskvi, dok je on pokretao Ragout. Došao je s Iljom Šaljevim, kuharom i suosnivačem Ragouta. Sjedili su, jeli, tiho razgovarali, a onda me pozvao: ‘Ne mogu više! Pokaži mi kuhinju!’ Uvijek je želio saznati više i stalno je učio."
Ispričao je i kakav su odnos imali u posljednje vrijeme, otkako se Aleksej preselio iz Rusije.
"Nakon početka invazije na Ukrajinu, prvi put smo razgovarali telefonom 8. marta 2022. Ja sam bio u Berlinu s porodicom, a on je podržavao Ukrajinu i bio izričito protiv rata. Takva osoba nije mogla biti militarist; bio je potpuno drugačiji, apsolutno protiv agresije. Povremeno smo razgovarali i zaključili da nema smisla vraćati se u Rusiju jer tamo neće biti bolje. Preostalo nam je samo da mrzimo one koji uništavaju živote drugih ljudi", rekao je on.
"Gledao sam na njega kao na rijetku pojavu, osobu koja je za svojih 52 godine uspjela postići toliko toga, koliko bi malo ko mogao. Njegovo obilje i prisutnost osjećalo se u našoj sferi, a sada je na tom putu koji nam je trasirao ostala praznina."