Vijest o ubistvu majke i sina u Kalesiji potresla je, ne samo Tuzlanski kanton, nego i cijelu Bosnu i Hercegovinu.

Tridesetsedmogodišnja Inela Selimović i njen 13-godišnji sin ubijeni su u porodičnom stanu u Kalesiji.
Emir Selimović s kojim je Inela bila u postupku razvoda osumnjičen je za ovo dvostruko ubistvo, a on se trenutno nalazi u bjekstvu.
Ovo nije prvi slučaj ovakvih ubistava u BiH. Samo u prošloj godini u našoj državi je ubijeno 12 žena, a koliko god se u javnosti govorilo o problemu nasilja u porodici, čini se da nije dovoljno.
Ubistva su posljedice ozbiljnih društvenih problema, a svi koji su dio sistema se moraju početi baviti uzrocima.
Za Tuzlanski.ba, o ovom problemu govorila je psiohloginja Vahida Djedović.
Na početku razgovora Djedović kaže da je naše društvo generalno sklono nasilju, te da živimo u nasilnom sistemu koji ga, na različite načine, reprodukuje.
"Ako pogledamo političke strukture moći, vidimo koliko su one nasilne prema običnim građanima", govori Djedović.
Govoreći na ovu temu, naša sagovornica kaže da ključno pitanje koje joj često bude postavljeno jeste kako zaustaviti nasilje?
"Ja uvijek kažem da mi nasilje na žalost ne možemo zasutaviti. Nasilje je uvijek postojalo i, nažalost, postojat će i dalje. Ali možemo raditi na tome da ga smanjimo", ističe Djedović, ali kaže da kao društvo moramo raditi na njegovom smanjenju.
Vezani članak
"Možemo se edukovati, možemo uvesti u obrazovni sistem neke predmete koje će se baviti nama samima. Prvo da naučimo vlastite vrijednosti i da naučimo voljeti sebe kako bismo mogli voljeti druge. I naučiti kako da drugi vole nas, na pravi način bez da nas povređuju. I naravno, pooštriti kaznene mjere, raditi nešto što se tiče zakona", kaže naša sagovornica.
Jutrošnji događaj u Kalesiji ponovo je otvorio i pitanje utjecaja ovakvih vijesti na mentalno zdravlje građana. Čitanje i slušanje o nasilju također ostavlja posljedice, a nemoguće je žmiriti na ovakve slučajeve.
"Vidimo da se sada mnogo više čitaju sadržaji koji u sebi sadrže takve naslove, pogotovo kada su u pitanju ubistva, samoubistva, ali i saobraćajne nesreće. Negdje smo mi isprogramirani da privlačimo ono što je negativno. Čitajući takve vijesti, naravno da to ostavlja posljedice, pogotovo na žene. Hajmo se malo osvrnuti na žene koje možda već prolaze nasilje ili imaju bilo kakve naznake nasilja u partnerskim odnosima. Onda zamislite kako je tim ženama i zapravo kako se njihovo mentalno zdravlje urušava", kaže Djedović.
Podsjećamo, građane Kalesije, kao i cjelokupne Bosne i Hercegovine, jutros je potresla vijest o pronalasku dva beživotna tijela u jednoj stambenoj zgradi. Kako je potvrđeno iz Tužilaštva TK, riječ je o majci i njenom 13-godišnjem sinu.
Uviđaj su obavili dežurni tužilac i istražitelji Sektora kriminalističke policije MUP-a TK.
''Žena i sin su najvjerovatnije usmrćeni davljenjem. Danas će biti izdata naredba za obdukciju tijela preminulih kako bi se utvrdili tačni uzroci smrti'', saopšteno je iz Tužilaštva TK.
Vezani članak
Osumnjičeni za dvostruko ubistvo, suprug ubijene, Emir Selimović je trenutno u bjekstvu, a za njim traje opsežna potraga.
Ovaj slučaj još je jedan podsjetnik da na bilo koji oblik nasilja ne treba zatvoriti oči i šutjeti. Nasilje nije samo fizičko, ono počinje mnogo ranije, a svaki oblik je potrebno prijaviti nadležnim institucijama kako bi se spriječili ovakvi ishodi.
Ukoliko ste žrtva bilo kojeg oblika nasilja, važno je da znate da u Bosni i Hercegovini postoje SOS telefoni za prijavu nasilja u oba entiteta.
U Federaciji Bosne i Hercegovine uspostavljena je SOS linija 1265, namijenjena pružanju pomoći žrtvama nasilja u porodici. Ovaj telefonski broj dostupan je svim osobama koje se suočavaju s nasiljem i trebaju podršku.
Na području Republike Srpske od 2005. godine djeluje SOS linija 1264, koju su pokrenule četiri nevladine organizacije u saradnji s Gender Centrom Republike Srpske.
Žrtvama nasilja u Bosni i Hercegovini na raspolaganju je osam sigurnih kuća s ukupno 200 mjesta za smještaj žena i djece. Sigurne kuće nalaze se u Sarajevu, Tuzli, Bihaću, Zenici, Mostaru, Modriči, Banjaluci i Bijeljini.