Vlada Tuzlanskog kantona usvojila je Izvještaj o realizaciji Akcionog plana za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici za 2024. godinu.

Podaci ukazuju na značajan porast prijava i izrečenih mjera zaštite, ali i na pojačane napore u edukaciji i podizanju svijesti o ovoj društvenoj problematici.
Centri za socijalni rad na području TK tokom 2024. godine evidentirali su 647 prijava porodičnog nasilja, što predstavlja povećanje od 34% u odnosu na prethodnu godinu. Ministarstvo unutrašnjih poslova TK je zabilježilo 244 krivična izvještaja vezana za porodično nasilje, što je povećanje od 17,9%.
Općinski sudovi u TK su donijeli 371 rješenje kojim je izrečeno ukupno 863 zaštitne mjere – što je porast od čak 78% u odnosu na 2023. godinu. Također, centri za socijalni rad su putem mehanizama podrške osigurali zaštitu za 508 osoba, što je rast od 23,3%.
Uprkos porastu broja prijava, nadležne institucije su pokazale proaktivnost u borbi protiv nasilja. Vlada TK je naložila da se mjere iz Izvještaja integrišu u godišnje i trogodišnje planove rada svih nadležnih institucija te da se kontinuirano radi na implementaciji Akcionog plana.
Važnu ulogu u ovom procesu imao je Koordinacioni tim za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici, koji je u saradnji s udruženjima Vive žene, Amica Educa, Snaga Žene, IC Lotos i mrežom nevladinih organizacija, realizirao brojne edukativne i promotivne aktivnosti.
Tokom 2024. godine realizirano je pet velikih kampanja, među kojima su:
- 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja,
- Prevencija fizičkog kažnjavanja djece i pozitivno roditeljstvo,
performans "Da li sam ja sljedeća?",
- "Ulična kampanja – Mentalno zdravlje mladih",
- "Stop nasilju", koju su zajednički organizovali Ministarstvo obrazovanja i nauke TK i Pedagoški zavod TK.
Posebno se izdvaja kampanja "Stop nasilju" realizirana u osnovnim i srednjim školama, gdje je provedeno čak 1.705 aktivnosti – od radionica, konkursa, izložbi, do predstava i edukativnih filmova. U kampanji je učestvovalo ukupno 33.901 učenik, a edukaciju o toleranciji, nenasilju i pozitivnim vrijednostima prošlo je 686 obrazovnih stručnjaka.
Ove aktivnosti pokazuju da borba protiv nasilja u porodici u Tuzlanskom kantonu ne prestaje samo na registraciji slučajeva, već uključuje širu društvenu mobilizaciju i prevenciju kroz obrazovni sistem i civilni sektor.