Posebnu zabrinutost izaziva činjenica da je olovo utvrđeno i u nalazima petoro djece mlađe od šest godina.
Zdravlje stanovnika Vareša ozbiljno je ugroženo nakon što su najnovija testiranja pokazala da je olovo prisutno u krvi više od 100 građana, uključujući i djecu, čime masovno trovanje ovim teškim metalom prerasta u jednu od najtežih zdravstvenih kriza u novijoj historiji BiH, saopšteno je iz Udruženja građana "Fojničani".
Prema rezultatima testiranja, objavljenim ove sedmice, olovo u krvi utvrđeno je ne samo kod stanovnika naselja Pržići i Daštansko, koja se nalaze u neposrednoj blizini deponije rudnika kompanije "DPM metali", već i kod građana koji žive u samom centru Vareša.
U saopštenju se ukazuje da najnoviji nalazi pokazuju da su kod pojedinih ispitanika zabilježene izrazito visoke koncentracije olova, iznad referentnih vrijednosti, što, prema ocjeni stručnjaka, zahtijeva posebnu medicinsku pažnju, piše BHRT.
Iz Instituta za zdravlje i bezbjednost hrane Zenica ističu da prisustvo olova u krvi predstavlja izuzetno kompleksan zdravstveni problem, s obzirom na to da u ljudskom organizmu ne postoji fiziološka potreba za ovim teškim metalom, te da savremena medicina zastupa stav da ne postoji bezbjedna doza olova u organizmu.
Iz Udruženja podsjećaju da su prethodna ispitivanja, sprovedena u decembru prošle godine, pokazala da je kod sve 44 testirane osobe različitih starosnih grupa zabilježeno prisustvo olova u krvi, dok je kod 17 koncentracija bila iznad granične vrijednosti.
Naknadno je, u privatnom aranžmanu, testirano još devet lica, a njihovi nalazi dodatno su potvrdili alarmantne pokazatelje.
Posebnu zabrinutost izaziva činjenica da je olovo utvrđeno i u nalazima petoro djece mlađe od šest godina.
U saopštenju se dodaje da je dodatnu zabrinutost izazvala informacija da je, neposredno prije objave novih rezultata o trovanju olovom, kompanija "DPM metali" uputila zahtjev Vladi Zeničko-dobojskog kantona za povećanje koncesione naknade.
"Vršilac dužnosti načelnika opštine Vareš Malik Rizvanović naveo je da je inicijativa zvanično upućena Ministarstvu privrede Zeničko-dobojskog kantona i da će u narednim mjesecima doći do povećanja koncesije, te da je dogovoreno da nakon potpisivanja novog ugovora koncesiona naknada bude isplaćena retroaktivno od 1. januara 2026. godine", podsjećaju iz ovog udruženja.
Stanovnici naselja Pržići i Daštansko ocjenjuju da je u trenutku kada su životi i zdravlje građana ozbiljno ugroženi krajnje neprimjereno razgovarati o koncesionim naknadama, ističući da zdravlje ljudi nema cijenu.
Ukazuje se i na odredbe Zakona o rudarstvu Federacije BiH, prema kojima je nadležno federalno ministarstvo dužno da ukine dozvolu za eksploataciju mineralnih sirovina ukoliko rudarskim radovima budu ugroženi život i zdravlje zaposlenih i drugih građana, a druge zakonom propisane mjere ne budu dovoljne da se takvo ugrožavanje spriječi.
U saopštenju se ističe da vlasti Zeničko-dobojskog kantona i Federacije BiH za sada nisu ponudile jasan odgovor na situaciju u Varešu, iako su se, prema ocjeni mještana i dijela stručne javnosti, odavno stekli uslovi, vanredno stanje još nije proglašeno.
"Takođe, nije poznato da li je Tužilaštvo Zeničko-dobojskog kantona pokrenulo istragu o trovanju olovom. Uprkos protivljenju mjesnih zajednica i organizacija civilnog društva, nadležne kantonalne vlasti nastavljaju podržavati nove, potencijalno opasne rudarske projekte u Varešu, uključujući i planirano rudarenje hroma u slivu rijeke Krivaje", navedeno je u saopštenju Udruženja građana "Fojničani".