Nakon što je član Predsjedništva BiH Denis Bećirović reagovao na izjavu Aleksandra Vučića o napadima na Srbiju i Republiku Srpsku, uslijedio je žestok odgovor Milorada Dodika.

Žestok odgovor Dodika: "S kim da imamo suživot u BiH, sa ovakvim kretenima kao što je Bećirović?"
Foto: Milorad Dodik (X.com) | Predsjednik RS-a

Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik izjavio je danas da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u pravu kada kaže da je Republika Srpska napadnuta.

"A napadnuta je od kretena kao što je Denis Bećirović i ideologije koja u sebi nosi rušenje Dejtonskog sporazuma. Naravno da je Republika Srpska napadnuta, i te kako, ali od takvih kao što je Bećirović znaćemo se odbraniti", rekao je Dodik novinarima u Laktašima.

Dodik je istakao da se ignorišu činjenice da u ustavni poredak "interveniše stranac koji nema nikakva ovlaštenja i to muslimani u BiH prihvataju kao parlamentarno donesenu normu".

Vezani članak Željka Cvijanović poručila Bećiroviću: "Nisi nadležan da predstavljaš stavove BiH"

"Umjesto da Bećirović šuti i solidariše se sa današnjim danom, mora se biti politički i ljudski idiot da sipa so na ljutu ranu srpskom narodu u danu kada se obilježava stradanje više od 500.000 Srba u Jasenovcu u najstrašnijem zločinu u prošlom vijeku", rekao je Dodik.

Ponovo se pozivao na dan kada se obilježava stradanje Srba i vrijeđao i Bećirovića i muslimanski narod.

"Zločine u Jasenovcu počinio je značajan broj njegovih sunarodnika muslimana, koji su bili hrvatsko ustaško cvijeće, a jedan od njih u Handžar diviziji bio je i Alija Izetbegović. S kim da imamo suživot u BiH, sa ovakvim kretenima kao što je Bećirović!? Naravno da ga nema", kazao je Dodik.

Vezani članak Bećirović: Tumačenje zakona BiH je nadležnost državnih organa, predsjednik Srbije nema ništa s tim

On je stava da je Vučić bio potpuno u pravu, te da je Bećirović jedna trećina BiH.

"On nije BiH i ne može da priča u njeno ime. On je mogao da govori "ja kao muslimanski član Predsjedništva imam svoj stav", ali on govori u ime BiH, što nije tačno jer 49 posto BiH pripada Republici Srpskoj", rekao je Dodik.

Zaprijetio je da "ukoliko budu nastavljeni pritisci na Republiku Srpsku, ona ima svoj put, da svakim danom jača svoju suverenost i samostalnost".

Podsjećamo, nakon izajve Aleksandra Vučića da su Srbija i Republika Srpska napadnute spolja i izvana reagovao je Bećirović rekavši da se tim pitanjem trebaju baviti nadležni organi.