Federacija BiH je dobila jedan od najstrožih zakona koji tretira nasilje u porodici i prema ženama.

Dom naroda Parlamenta Federacije BiH na nedavno održanoj sjednici jednoglasno je potvrdio Prijedlog zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u Federaciji BiH.
Riječ je o novom, sveobuhvatnom zakonu koji posebno tretira nasilje nad ženama, istakao je, obrazlažući ga pred delegatima u Domu naroda, Vedran Škobić, federalni ministar pravde, čije je ministarstvo bilo predlagač zakona, piše Večernji list BiH.
Na strani žrtava
"Ovaj zakon je dar svim ženama Federacije BiH i djeci koja trpe nasilje, od svih koji su radili na njegovom donošenju. Poseban naglasak stavljen je na zaštitu žena, uz primjenu međunarodnih konvencija iz ove oblasti i smjernica Evropske unije, s obzirom na to da naša zemlja teži članstvu u Uniji. Iako femicid nije obuhvaćen ovim zakonom jer je regulisan Krivičnim zakonom Federacije BiH, koji bi uskoro trebao biti u proceduri zajedno s ostalim zakonima koji tretiraju ovu oblast, Zakon o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama FBiH je nov i sveobuhvatan zakon koji donosi široke, jasne i efikasne mehanizme zaštite, ali i prevencije nasilja", objasnio je ministar Škobić.
Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u FBiH uređuje se sveobuhvatna zaštita od nasilja, definišu se osobe koje se u smislu ovog zakona smatraju članovima porodice, krug zaštićenih osoba, subjekti zaštite, specijalizovane usluge podrške, postupak zaštite žrtava nasilja u porodici i nasilja prema ženama, kao i mjere za zaštitu od nasilja, pomoć žrtvama, te mjere za sprečavanje nasilja od strane počinilaca, uloga udruženja i fondacija u sistemu zaštite žrtava nasilja, saradnja svih aktera koji učestvuju u zaštiti, prikupljanje podataka o primjeni zakona i osnivanje Komisije za praćenje primjene zakona, te druga pitanja od značaja za zaštitu od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u Federaciji.
Vezani članak
Među mjerama koje zakon uvodi su i elektronski nadzor počinilaca, psihosocijalna procjena nasilnika u porodici koja uključuje njegov profil – da li je ranije počinio nasilje, da li posjeduje oružje, da li je ovisnik.
"Federacija BiH je usvajanjem Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama dobila jedan od strožijih zakona u poređenju sa zemljama regiona. Za kršenje mjera, umjesto dosadašnjih novčanih kazni u rasponu od 500 do 1500 KM, predviđena je i kazna zatvora do tri godine", ističe ministar pravde.
Zakon predviđa i hitne mjere zaštite čiji je cilj uklanjanje neposredne opasnosti po fizički i psihički integritet žrtve, uključujući i djecu, te sprječavanje ponavljanja nasilja.
Ako postoji osnovana sumnja na počinjenje nasilja, uz udaljavanje iz kuće ili stana, zabranu približavanja žrtvi i po potrebi djeci, zabranu bilo kakve komunikacije, među zaštitnim mjerama su i obavezan psihosocijalni tretman, liječenje ovisnosti, a nova mjera zaštite je i privremeno lišavanje slobode i zadržavanje u pritvoru.
Ako procijeni da postoji potreba, policija može odmah uhapsiti nasilnika. Zakon također propisuje i standardizira "sigurne kuće" kao poseban oblik pružanja usluga smještaja i podrške žrtvama, uz jedinstveni standard koji propisuje Federalno ministarstvo rada i socijalne politike.
rema ovom standardu, pored nevladinih organizacija, osnivači sigurnih kuća mogu biti i ustanove, uključujući različite nivoe vlasti, općine i kantone.
"Federacija preuzima finansiranje sigurnih kuća kada je riječ o plaćama i tekućem održavanju, dok će ostale troškove u sredinama gdje općine i kantoni procijene da su neophodne, finansirati kantoni ili jedinice lokalne samouprave, uz mogućnost finansiranja iz donacija", objasnio je ministar Škobić.