Vlada Republike Srpske zadužila je Ministarstvo unutrašnjih poslova RS-a da izradi prijedlog zakona po kojem će u buduće MUP RS-a obavljati poslove granične kontrole.

Vlada RS zadužila MUP da napravi zakon i zamijeni Graničnu policiju BiH u Republici Srpskoj
Foto: Vlada RS | Posebna sjednica

MUP RS-a je nakon sjednice Vlade zadužen da u što kraćem roku izradi prijedlog zakona kojim će se urediti granična kontrola i prelazak državne granice na teritoriji ovog entiteta.

U saopštenju koje je objavljeno, nastavlja se vršiti pritisak na uposlenike SIPA-e, Suda i Tužilaštva BiH i VSTV-a koji imaju prebivalište u tom entitetu da pređu u institucije RS te im je dat rok do 19. marta, nakon čega će Vlada Republike Srpske pokrenuti postupak za stavljanje van snage akata kojima je to pravo predviđeno.

Vlada RS je saopštila kako je prihvatila informaciju o aktuelnoj političko-sigurnosnoj situaciji u Republici Srpskoj zbog, kako navode “nezakonitog djelovanja Christiana Schmidta”, visokog predstavnika u BiH te je "zadužila Ministarstvo unutrašnjih poslova da u što kraćem roku izradi prijedlog zakona kojim će se urediti granična kontrola i prelazak državne granice BiH na teritoriji Republike Srpske i da poslove granične kontrole obavljaju policijski službenici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske".

“Zadužuje se Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo pravde da radnike iz Republike Srpske zaposlene u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu i sudije, tužioce i radnike koji imaju prebivalište u Republici Srpskoj, a koji su zaposleni u Sudu BiH, Tužilaštvu BiH i Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH, i koji iskažu spremnost da budu preuzeti u institucije Republike Srpske, preuzmu do srijede, 19. marta ove godine, nakon čega će Vlada Republike Srpske pokrenuti postupak za stavljanje van snage akata kojima je to pravo predviđeno", navodi se u saopštenju.

Također, Vlada je zadužila Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo pravde da u okviru svojih nadležnosti, od institucija pravosuđa i drugih institucija Republike Srpske, kontinuirano prikupljaju podatke o primjeni Zakona o neprimjenjivanju Zakona i zabrani djelovanja "vanustavnih" institucija BiH, kako ih nazivaju.

Također podatke o primjeni Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine na teritoriji Republike Srpske, te preduzmu mjere za sankcionisanje pojedinaca, ustanova koji budu postupali suprotno istom.

Ministarstvo zdravlja RS zaduženo je  da "u što kraćem roku izradi prijedlog zakona kojim će se urediti postupak formiranja Agencije za lijekove i medicinska sredstva Republike Srpske kojim bi se uredila predmetna oblast".

“Također, zadužuje se Ministarstvo finansija, da obezbijedi neophodne finansijske pretpostavke za uspostavljanje i funkcionisanje institucija Republike Srpske osnovanih zakonima Narodne skupštine Republike Srpske kao i institucija koje će se, u cilju zaštite ustavnog poretka Republike Srpske, u narednom periodu osnivati. Zadužuje se i Ministarstvo finansija, da svim institucijama u Republici Srpskoj, koje se finansiraju iz budžeta, a koje u svom radu ne budu primjenjivale zakone, propise i opšte akte usvojene od strane Narodne skupštine Republike Srpske, obustavi finansiranje iz budžeta Republike Srpske, te predloži resorno nadležnom ministarstvu da pokrene postupak donošenja odgovarajućih zakona za ukidanje tih institucija”, navodi se u saopštenju.

Ovim postupcima se načinio novi udar na državu Bosnu i Hercegovinu. Iako je protiv Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića po naredbi Suda Bosne i Hercegovine raspisana potjernica upravo zbog napada na ustavni poredak, čini se kako ne sjede mirno, te nastavljaju rušenje istog.

Sva događanja nakon prvostepene presude u Sudu BiH Miloradu Dodiku izazvala su najveću poslijeratnu krizu. 

Situacija je izmakla kontroli nakon što je Milorad Dodik potpisao ukaze o zabrani državnih sigurnosnih i pravosudnih institucija u RS-u, nakon čega je pokrenut i proces usvajanja novog Ustava RS-a kojim se manjem bh. entitetu dozvoljava i konferedacija sa drugim zemljama, osnivanje vlastitog tužilaštva i suda, kao i osnivanje vojske.