Sporazumom se uređuju osnove saradnje i zajednička izgradnja gasne interkonekcije, pri čemu bi svaka strana realizovala dio projekta na svojoj teritoriji.

Vijeće ministara BiH usvojilo sporazum o Južnoj interkonekciji, slijedi odluka Predsjedništva BiH
Foto: Vijeće ministara BiH | Sjednica

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine na telefonskoj sjednici usvojilo je Izvještaj o pregovorima te utvrdilo Prijedlog sporazuma između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske o izgradnji gasovoda "Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina – Republika Hrvatska", na pravcu Zagvozd (Hrvatska) – Posušje (BiH) – Novi Travnik/Travnik, sa odvojkom prema Mostaru.

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine zaduženo je da Prijedlog sporazuma dostavi Predsjedništvu BiH u dalju, zakonom predviđenu proceduru, uz prijedlog da se za potpisnika u ime Bosne i Hercegovine ovlasti predsjedavajuća Vijeća ministara BiH.

Sporazumom se uređuju osnove saradnje i zajednička izgradnja gasne interkonekcije, pri čemu bi svaka strana realizovala dio projekta na svojoj teritoriji.

Trasa na teritoriji Bosne i Hercegovine obuhvata pravac Posušje – Tomislavgrad – Šuica – Kupres – Bugojno – Novi Travnik/Travnik, te pravac Posušje – Grude – Široki Brijeg – Mostar, sa odvojcima prema Livnu, Gornjem Vakufu-Uskoplju, Donjem Vakufu i Jajcu, kao i odvojkom prema Čapljini i dodatnim pravcem Kladanj – Tuzla.

Na teritoriji Republike Hrvatske planiran je pravac Split – Zagvozd.

Iz Vijeća ministara BiH saopćeno je da je riječ o važnom infrastrukturnom projektu koji ima značaj za energetsku povezanost i sigurnost snabdijevanja.