Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske izdalo je saopštenje o zabrani saobraćaja za teretna vozila povodom proslave Sretenja, no u saopštenju je primjetna nova provokacija od nadležnih vlasti navedenog entiteta.

Naime, građani ovog entiteta sutra obilježavaju Dan državnosti Republike Srbije i, kako najavljuju, dan državnosti Republike Srpske (iako entitet sam po sebi ne može imati državnost).
Tim povodom je zabranjen saobraćaj za teretna vozila na određenim lokacijama, a saopštenje o zabrani saobraćaja, koje bi kao i svako drugo bi trebalo biti administrativna procedura, ovoga puta to nije.
Na opažanje novinara Klix-a, u ovom saopštenju provukla se još jedna poruka koja bi mogla izazvati reakcije među građanima Federacije BiH. Iako je poznato da Republika Srpska, kao entitet unutar Bosne i Hercegovine, nema međunarodno priznate granice, vlasti i Ministarstvo unutrašnjih poslova odlučili su ih tretirati kao svoje.
Naime, u saopštenju je umjesto granice BiH i RHR, navedeno "na dionicama granica RS/RHR (Gradiška)".
Ovim se otvoreno krše ustavne i međunarodne norme, te potiču dodatne podjele i provokacije, a ovaj potez nije slučajan, nego je dio šire politike vlasti ovog entiteta.
Podsjećamo, i načelnik opštine Srebrenica Miloš Vučić ranije je rekao da treba pokrenuti inicijativu prema nadležnim organima Srbije da na putnim pravcima koji vode ka graničnim prelazima, pored naziva tog prelaza, postave table sa natpisom "Republika Srpska".
Ovaj skandalozna najava dolazi nakon donošenja Zakona o graničnoj kontroli BiH.
Vezani članak
Taj zakon je slavodobitno dočekao predsjednik RS-a Milorad Dodik koji kaže da će se table "dobrodošlice u RS" postaviti 50 metara od granične linije odnosno i prije graničnog prijelaza i ulaska u državu Bosnu i Hercegovinu.
Podsjećamo, Milorad Dodik je nekoliko puta javno govorio o mogućnosti izdvajanja Republike Srpske iz Bosne i Hercegovine. Njegove izjave, iako u suprotnosti s Ustavom BiH i Dejtonskim mirovnim sporazumom, često su uključivale retoriku o ''mirnom razdruživanju''.
Njegova retorika nerijetko je uključivala negiranje Bosne i Hercegovine kao države, dok su određene njegove izjave i potezi smatrani pokušajima da se RS politički i institucionalno distancira od BiH, zbog čega provokacije poput današnjih nisu neočekivane niti iznenađujuće, ali ostavljaju otvorena pitanja do kada će ovakvi potezi prolaziti neopaženo i bez adekvatnih sankcija.