Nakon što je Trump prošle godine preuzeo dužnost, vlasti u BiH složile su se da američke kompanije grade i upravljaju gasovodom dugim oko 235 kilometara.

Trumpovi saveznici i gasovod u BiH: Ko stoji iza projekta Južna interkonekcija?
Foto: X.com

Istaknuti članovi kampanje Donalda Trumpa za osporavanje predsjedničkih izbora 2020. godine boravili su u Bosni i Hercegovini, gdje su pregovarali o velikom ugovoru za izgradnju gasovoda.

Jesse Binnall, advokat koji je predvodio pravne bitke u promociji Trumpovih neutemeljenih tvrdnji o izbornoj krađi, te Joe Flynn, koji je također pokušavao potkopati pobjedu Joea Bidena, ove sedmice su boravili u BiH kako bi razgovarali o projektu vrijednom oko 200 miliona dolara, piše The Guardian.

Gasovod Južna interkonekcija, osmišljen s ciljem smanjenja ovisnosti Balkana o ruskom gasu, trebao bi povezati Bosnu i Hercegovinu s terminalom za ukapljeni prirodni gas na hrvatskoj jadranskoj obali. Time bi se zemlji, koja gotovo cjelokupnu opskrbu energentima trenutno dobija iz Rusije, omogućio uvoz gasa iz Sjedinjenih Američkih Država i drugih zemalja, čime bi se smanjio utjecaj Moskve.

Istaknuti orao

Nakon što je Trump prošle godine preuzeo dužnost, vlasti u BiH složile su se da američke kompanije grade i upravljaju gasovodom dugim oko 235 kilometara. Binnall i Flynn predstavljaju kompaniju AAFS Infrastructure and Energy, koja, prema dostupnim informacijama, nema vidljivo prethodno iskustvo u energetskoj industriji.

Prema korporativnim podacima, kompanija je osnovana prije samo dva mjeseca u saveznoj državi Wyoming. Na njenoj internet stranici, na kojoj je kao simbol američke moći istaknut orao, navodi se da zaposleni imaju "desetljeća kombinovanog iskustva u energetici, infrastrukturi, finansijama i razvoju međunarodnih projekata", ali se konkretna imena ne navode.

Binnall je za Guardian izjavio da ugovor vrijedan 200 miliona dolara još nije dodijeljen. "Sastanci s bosanskohercegovačkim ministrima bili su istraživačkog karaktera dok procjenjujemo potencijal projekta", rekao je.

Američki kapital

"Južna interkonekcija je važan projekat s potencijalom jačanja energetske sigurnosti Bosne i Hercegovine i smanjenja regionalne ovisnosti o ruskom gasu, a AAFS je uzbuđen zbog prilike da istraži kako bi američki privatni kapital i stručnost mogli dati doprinos", dodao je Binnall.

Flynn i Binnall su se ove sedmice u Sarajevu sastali s bh. zvaničnicima "kako bi razgovarali o tome kako američki kapital i resursi mogu razvijati i upravljati gasovodom Južna interkonekcija", navodi se u objavi Ambasade SAD-a u BiH na društvenoj mreži X, čiji diplomati podržavaju ovu kompaniju.

Upitan da li njegove i Flynnove veze s Trumpom predstavljaju sukob interesa, Binnall je rekao da je podrška ambasade "u skladu s njenom misijom podrške američkim kompanijama koje posluju u inostranstvu". Dodao je: "AAFS je privatna kompanija koja traži prilike kroz standardne diplomatske i komercijalne kanale."

Advokat kampanje

Jesse Binnall, advokat iz savezne države Virginije, predvodio je Trumpove napore da diskredituje američke izbore 2020. godine, promovišući lažne tvrdnje o izbornim nepravilnostima. Također je branio Trumpa u predmetima povezanim s napadom njegovih pristalica na Capitol Hill.

Brat Joea Flynna, Michael Flynn, bio je Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost. Osuđen je 2017. godine zbog laganja FBI-ju o svojim poslovnim kontaktima s Rusijom, a Trump ga je pomilovao 2020. godine. Čini se da su se braća sada našla na suprotnim stranama američke borbe za utjecaj na Balkanu.

Dok Joe Flynn radi na projektu koji ima za cilj smanjenje ovisnosti o ruskoj energiji, Michael Flynn je u međuvremenu počeo lobirati za Milorada Dodika, lidera Republike Srpske i jednog od najglasnijih saveznika Vladimira Putina u Evropi. U oktobru je Trump ukinuo sankcije koje su Sjedinjene Američke Države uvele Dodiku 2022. godine zbog "značajne korupcije" i "razorne etnonacionalističke retorike".

Poslovi Trumpove porodice u regiji

I Trumpova porodica bila je aktivna u regiji. Njegovi sinovi Donald Jr. i Eric, zajedno sa zetom Jaredom Kushnerom, radili su na planu izgradnje Trump Towera u Beogradu vrijednog 500 miliona dolara. Projekat je propao nakon protesta u Srbiji i tužilačke istrage o sumnjivoj podršci projektu od strane pojedinih predstavnika vlasti.

Ministarstvo vanjskih poslova BiH saopćilo je nakon sastanka da je "potvrđena zajednička posvećenost produbljivanju saradnje, podsticanju investicija i ubrzavanju realizacije ovih ključnih infrastrukturnih projekata".