Pozvali su Vladu FBiH da prestane "obmanjivati javnost i konačno preuzme odgovornost za katastrofalno stanje u ekonomiji Federacije BiH".
Iz Stranke Demokratske Akcije oglasili su se saopćenjem kazavši da prema podacima Porezne uprave, u prva četiri mjeseca ove godine Federacija BiH je prikupila skoro 80 miliona KM manje uplata doprinosa u odnosu na isti period prošle godine.
"Ovaj podatak je alarm za buđenje svih onih kojima je stalo do finansijske stabilnosti i održivosti ovog entiteta, sudbine naših penzionera, radnika, socijalnih kategorija, djece", navodi se u saopštenju.
Kako navode, dramatično padaju javni prihodi, broj zaposlenih, izvoz, industrijska proizvodnja, gase se ključni industrijski kapaciteti.
"Istovremeno, Trojkina vlast pokušava stvoriti privid stabilnosti kroz propagandne nastupe i plaćene kampanje, dok realni sektor propada pred očima javnosti. Narod ne živi od press konferencija i naručenih emisija na okupiranim javnim servisima nego od plata. A plata je sve manje", kazali su.
Posebno su naglasili da Federacija BiH danas bilježi kontinuirani pad zaposlenosti, smanjenje izvoza i industrijske proizvodnje, dok se istovremeno gase strateški važni industrijski sistemi poput Koksare Lukavac i Željezare Zenica, dodajući da umjesto konkretnih mjera za očuvanje proizvodnje i radnih mjesta, građani svakodnevno svjedoče gašenju pogona, otpuštanjima radnika i ekonomskom beznađu.
"Posebno zabrinjava činjenica da se paralelno s urušavanjem privrede gomilaju i gubici javnih preduzeća. Elektroprivreda BiH, koja je godinama bila stub energetskog i finansijskog sistema Federacije, danas posluje s ogromnim gubicima, dok vlast nastavlja s političkim kadroviranjem, nesposobnim upravljanjem i uništavanjem najvažnijih državnih kompanija. Slična situacija je i u drugim javnim preduzećima koja su pretvorena u stranački plijen, a ne servis građana i pokretač razvoja", navode.
Dodaju da dok Trojka proizvodi saopćenja o uspjesima, Federacija proizvodi sve manje.
"Vlast se zadužuje milijardama maraka kako bi prikrila posljedice svoje nesposobnosti i finansirala tekuću potrošnju. Umjesto investicija, razvoja i novih radnih mjesta, građani dobijaju nova zaduženja, rast cijena i svakodnevno pogoršanje životnog standarda. Činjenica da padaju čak i uplate doprinosa najbolje pokazuje koliko su katastrofalne posljedice politika koje vodi aktuelna vlast", kazali su.
Pozvali su Vladu FBiH da prestane "obmanjivati javnost i konačno preuzme odgovornost za katastrofalno stanje u ekonomiji Federacije BiH".
"Građani i privreda više ne mogu plaćati cijenu političkog amaterizma, neznanja i potpunog odsustva bilo kakve ozbiljne ekonomske strategije", zaključuje se u saopćenju.