Posebnu zahvalu uputio je ne političarima, već građanima BiH koje sreće na ulici.

Schmidt se oglasio nakon sjednice Vijeća sigurnosti: Ne odlazim potpuno iz BiH, ostat ću mislima tu
Foto: Arhiva | Visoki predstavnik u BiH

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt oglasio se nakon sjednice Vijeća sigurnosti ujedinjenih nacija gdje je govorio o svom mandatu koji će uskoro biti okončan.

Schmidt se obratio građanima BiH ispred spomenika koji se nalazi ispred zgrade Ujedinjenih nacija u New Yorku.

Zahvalio se svima na podršci i potvrdio da je donio odluku da uskoro završi svoj mandat.
 
"Odlučio sam da uskoro okončam svoju funkciju, ali ne zato što nisam želio ostati duže, nego zato što je došlo vrijeme za novi početak i promjene. Vjerujem da sam dao značajan doprinos razvoju Bosne i Hercegovine, a gotovo sve članice Vijeća sigurnosti UN-a, osim Ruske Federacije, prepoznale su napore koje sam uložio tokom mandata", kazao je Schmidt.

Podsjetio je na pitanja funkcionalnosti države, zaštite nacionalnih kulturnih institucija i sprečavanja izbornih prevara, ali je priznao da nisu riješeni svi problemi.


 
"Bio bih sretniji da je postignut veći napredak kada je riječ o pitanju državne imovine, kako bi se otvorio prostor za investicije u Bosni i Hercegovini", rekao je Schmidt.

Dodao je da je otvoreno ostalo i pitanje organizacije predstavljanja tri konstitutivna naroda i Ostalih u Domu naroda državnih institucija.

"Ja ne odlazim u potpunosti iz ove zemlje. Ostat ću mislima uz vas i uz ovu zemlju, jer sam duboko uvjeren da je ono što sam naučio svih ovih godina, pažljivo prateći situaciju u BiH, dokaz koliko je važno da svi doprinesemo da ovaj dio Evrope ide putem evropskih integracija i bolje budućnosti", rekao je.

Naveo je da političke rasprave u demokratskom društvu često nisu jednostavne, ali da su tolerancija i traženje zajedničkih rješenja ključni za napredak.

"Bit će u pravu samo oni koji poštuju druge i pokušavaju pronaći zajednička rješenja. Tvrdnja da samo jedna osoba ima rješenje nešto je za šta moje životno iskustvo pokazuje da nije tačno. To važi za svakoga ko misli da je jedini pozvan da odlučuje u bilo kojem dijelu zemlje", naveo je Schmidt.

Rekao je kako je na njegov račun bilo mnogo optužbi iz Banje Luke.

"Na takve optužbe nisam odgovarao jer je moja namjera, naša zajednička namjera, bila da se radi za sve narode i sve dijelove zemlje zajedno. To nije lako. Možda sam napravio i neke greške, ali sam siguran da je put kojim sam išao bio ispravan", rekao je.

Posebnu zahvalu uputio je ne političarima, već građanima BiH koje sreće na ulici.

"Nisam mogao sve učiniti jer nisam imao mogućnost da sve učinim, ali sam shvatio koliko je važno poštovanje", kazao je Schmidt.

Na kraju obraćanja govorio je i o ulozi međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini.

"Ako se pitate zašto su međunarodne snage prisutne, onda pogledajte ovo mjesto. Ovdje smo jednom zakazali kao međunarodna zajednica i to se više nikada ne smije ponoviti. Računajte na mene, bilo na ovoj funkciji, nekoj drugoj ili samo kao građanina. Borit ću se za prava svih", poručio je Schmidt.