Pored proizvoda od domaće hrane, suvenira, rukotvorina i tekstilnih proizvoda, na Sajmu su se našli i proizvodi koji promovišu tradiciju i kulturu određenih krajeva.

Foto: A. Bešić | Promocija domaćih proizvoda

Udruženje građana Vive Žene Tuzla danas je na Trgu slobode u Tuzli organizovalo tradicionalni Sajam proizvoda žena sa sela. Ovaj događaj imao je za cilj da pruži platformu ženama iz ruralnih područja, koje su bile u mogućnosti da predstave svoje proizvode široj javnosti.

Pored proizvoda od domaće hrane, suvenira, rukotvorina i tekstilnih proizvoda, na Sajmu su se našli i proizvodi koji promovišu tradiciju i kulturu određenih krajeva.

Ovaj događaj nije samo bio prilika za prodaju i promociju proizvoda, već i za jačanje međusobne podrške i solidarnosti među ženama sa sela.

Svake godine na Sajmu pojavi se neki novi proizvod koji nije karakterističan za svakodnevnicu. 

Olivera Stanišić iz Vlasenice, svake godine je na Sajmu u Tuzli, poznata je po prvaljenju ajvara, međutim ove godine odvažila se da napravi ajvar sa vrganjima.

''Ove godine prvi put sam pravila ajvar sa vrganjima, a ideja je došla iz Srbije, vidjela sam da oni prave za italijansko tržište, samo njima namijenjen. Sa zelenom paprikom i vrganjima, a vrganji su iz okoline Vlasenice'', rekla je Olivera.

Posjetioci su mogli uživati u bogatoj ponudi i podržati lokalne žene u njihovom nastojanju da očuvaju i unaprijede svoj zanat i preduzetničke aktivnosti.

''Tuzla je, čini mi se, grad zbog kojeg sam počela ovim da se bavim. Kada sam došla prvi put na Sajam bio je to neki mali broj tegla, a sada je to mnogo više. I ljudi sve više cijene domaće proizvode'', dodala je Olivera.

Kroz ovaj Sajam, moglo se vidjeti kolika je važnost žena iz ruralnih područja, ono što one umiju napraviti svojim rukama nema cijenu.