Spremni smo da branimo državu. Kao dječak sam branio državu, a šta tek sada mogu kao zdrava i odrasla osoba.
Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak gostujući na N1 poručio je da Bosni i Hercegovini treba visoki predstavnik, te ocijenio da je Christian Schmidt tokom svog mandata uradio dobre stvari za BiH. Njegova ostavka, kaže, iznenadila je mnoge, ali smatra da to ne treba posmatrati kao tragediju
"Schmidt će ostati na poziciji dok ne dođe novi visoki predstavnik. Svakako, i da nije podnio ostavku, mandat mu ističe. Dobro je uradio za BiH, ali Bosna i Hercegovina nije nastala dolaskom Schmidta niti će prestati postojati njegovim odlaskom. Ne možemo to gledati kao neku tragediju", rekao je Isak.
Dodao je kako bi predstavnike vlasti trebalo pitati da li su znali za Schmidtov odlazak, ali da on lično nije imao takve informacije.
"Mogu govoriti iz svog ugla i reći da nisam znao. I to je to", kazao je.
Govoreći o političkim prilikama u zemlji, Isak je oštro kritikovao Milorada Dodika, poručivši da je riječ o "neozbiljnom čovjeku" i "političkoj prošlost".
"Žao mi je što se troše sredstva koja bi mogla poboljšati život građana Republike Srpske. Oni koji su nekada željeli nešto da podijele imali su priliku 1992. godine i nisu uspjeli", naveo je.
Komentarišući ideju trećeg entiteta, Isak je rekao da je riječ o "nemogućoj misiji", te dodao da je i Dragan Čović svjestan da takav scenario nije moguć.
"Znamo da se približavaju izbori, dolazi oktobar i pitanje je šta će Čović ponuditi svojim biračima. Sve je to dio predizborne kampanje. Stariji ljudi često ne prepoznaju da je riječ o unaprijed dogovorenoj političkoj igri. Ti ljudi više nemaju ni emocija, ali pokušavaju probuditi emocije kod naroda i time nanositi štetu vlastitim građanima", rekao je.
Naglasio je da je Bosna i Hercegovina stabilna država i da ne vidi mogućnost destabilizacije unutar zemlje.
"Ne može se ništa desiti unutar BiH, ona je stabilna država u tom segmentu. Spremni smo da branimo državu. Kao dječak sam branio državu, a šta tek sada mogu kao zdrava i odrasla osoba", poručio je.
Otkazana sjednica Predstavničkog doma Parlamenta FBiH
Komentarišući otkazivanje sjednice Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH, Isak je rekao da je krajnje vrijeme da se uvede odgovornost za one koji ne prisustvuju sjednicama.
"Došlo je vrijeme da se pronađe način da oni koji ne prisustvuju sjednicama budu kažnjeni. Vrijeme je da neko položi račun građanima za sve što se dešavalo u posljednjih 30 godina. U tom periodu sjednice su održavane jednom mjesečno", kazao je.
Otvoren novi pritvorski kompleks na Igmanu
Nakon završetka petogodišnje izgradnje Objekta C u kompleksu Kazneno-popravnog zavoda Sarajevo na Igmanu, danas je upriličeno i svečano otvorenje. Riječ je o najvećem i najmodernijem pritvorskom kompleksu na prostoru Zapadnog Balkana.
Pojedini su ga već nazvali "Igmanski Alkatraz", ali Isak ističe da objekat ispunjava najviše sigurnosne standarde.
"Danas nam je prezentovan sistem zaštite. Na Balkanu ne postoji tako kvalitetna oprema. Toliko je sofisticirana da kamera bilježi svaku promjenu, svaki milimetar", rekao je.
Cijelo gostovanje možete pogledati u nastavku: