Nakon godina neuspješnih pokušaja održavanja proizvodnje i pronalaska investitora, donesena je konačna odluka o gašenju Koksare Lukavac.

Radnici se opraštaju od lukavačke Koksare: "Danas se fabrika gasi jer su svi digli ruke od nas"
Foto: Arhiva | Koksara Lukavac

Skupština povjerilaca Koksare u stečaju na nedavnom sastanku donijela je odluku da se proizvodnja u lukavačkoj Koksari gasi.

Odluka je uslijedila nakon što nije pristigla nijedna ponuda potencijalnog strateškog partnera koji bi bio spreman da nastavi proizvodnju.

Sindikat radnika je odluku o gašenju prihvatio s ogorčenjem, a radnici se od svog radnog mjesta opraštaju emotivnim porukama.

"Sedam godina rada, odricanja, noćnih smjena, odgovornosti i borbe. Sedam godina u kojima sam dao dio sebe. Danas se fabrika gasi jer su svi digli ruke od nas. Teško je ovo napisati. Teško je i prihvatiti", riječi su jednog od radnika.

Kako navode, teško je gledati kolege sa kojima si dijelio i dobro i loše kako u tišini odlaze svojim putem, teško je znati da se gasi pogon koji je hranio tolike porodice, školovao djecu i bio stub ove drẓ̌ave.

"Stegne u prsima kad pomislim da je sinoć bila posljednja smjena, da se kapija zatvara, a mi izlazimo bez sigurnosti i bez odgovora", navode radnici.

Podsjećamo, dugo očekivana Skupština povjerilaca Koksare stavila je tačku na bezuspješan proces pronalaska potencijalnog strateškog partnera za nastavak proizvodnje u ovom nekadašnjem industrijskom gigantu.

"Djed je zaradio penziju,babo takođe. Sve što posjedujemo bilo je od ove fabrike,bila nam je kao član porodice", riječi su radnika koji je danas završio svoj radni vijek u Koksari Lukavac.

Objavljen je i prvi javni poziv za prikupljanje ponuda zainteresovanosti za prodaju imovine preduzeća Koksara d.o.o. Lukavac – u stečaju. Time je započet proces unovčenja jedne od najvećih industrijskih cjelina u Tuzlanskom kantonu.