U znak dugogodišnjeg prijateljstva i zajedničkih vrijednosti, nordijske zemlje ponovo su potvrdile svoju posvećenost Bosni i Hercegovini.

Predstavnici nordijskih zemalja: Naša želja je da BiH 30 godina nakon genocida nastavi put ka EU
Foto: Ambasade | Podrška BiH

U znak dugogodišnjih veza i saradnje sa Bosnom i Hercegovinom, ambasade Kraljevine Danske, Finske, Kraljevine Norveške i Švedske u Bosni i Hercegovini, zajedno sa stotinama partnera, kolega i prijatelja, zajednički su obilježile Nordijski dan u botaničkom vrtu Zemaljskog muzeja u Sarajevu.

Danas kooperacija između ovih četiri zemlje služi kao primjer izuzetno pozitivne međudržavne saradnje.

"Ponosimo se saradnjom i rješenjima koja su proizašle iz nordijske saradnje. Uprkos historijskim sukobima i promjenama granica, danas smo jedna od najprosperitetnijih regija u svijetu zahvaljujući prvenstveno našoj snažnoj integrisanosti. Mi koristimo našu geografsku, historijsku i kulturnu bliskost kako bismo se suočili sa zajedničkim izazovima i poticali regionalnu i globalnu saradnju", istaknula je ambasadorica Švedske u Bosni i Hercegovini Helena Lagerlöf.

Ambasadorica Kraljevine Norveške u Bosni i Hercegovini Katrine Biering naglasila je da je nordijska saradnja također fokusirana i na zajedničku sigurnosti i prosperitet.

"Baš kao i u slučaju Bosne i Hercegovine, nordijske zemlje kontinuirano moraju razvijati industriju, stvarati nova radna mjesta i čuvati okoliš. Ulaganje u mlade je ključno za uspjeh. Brojna bh. dijaspora u našim zemljama također igra važnu ulogu u jačanju trgovinskih odnosa i ekonomskom rastu. Njihovo znanje i stručnost su duboko cijenjeni i predstavljaju veliko bogatstvo", dodala je ambasadorica Biering, napominjući da je sigurnost preduslov za sve građane da uživaju u prosperitetu.

U Bosni i Hercegovini, ove četiri zemlje zajednički podržavaju reformske procese na putu zemlje ka Evropskoj uniji.

"Danska će preuzeti predsjedavanje Vijećem Evropske unije 1. jula ove godine. Naša želja je da Bosna i Hercegovina, 30 godina nakon potpisivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i 30 godina nakon genocida u Srebrenici, nastavi ostvarivati konkretan napredak na svom evropskom putu za dobrobit svih njenih građana", izjavio je ambasador Kraljevine Danske Åge Sandal Møller.

Dok su istakli zajedničku posvećenost suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine kao jedinstvene države s njenim multietničkim karakterom, ove zemlje su također izrazile duboku zabrinutost zbog nedavnih događanja u entitetu Republika Srpska i secesionističkih izjava i poteza rukovodstva ovog entiteta.

"Uvjereni smo da bi regionalna saradnja na Zapadnom Balkanu bila vrlo korisna za sve, kao što mi Nordijci uživamo u prednostima zajedničkog rada u našem regionu", zaključio je ambasador Finske za Bosnu i Hercegovinu Kalle Kankaanpää.

Iz Ambasade Švedske u Bosni i Hercegovini saopšteno je da će Nordijske zemlje će nastaviti podržavati političko djelovanje koje stavlja građane u prvi plan i čiji je interes da Bosna i Hercegovina postane stabilna i zdrava demokratija, utemeljena na vladavini prava, zaštićena snažnim institucijama i aktivnim, angažovanim civilnim društvom.