Podsjećamo, poliklinika za vještačku oplodnju "Nortwestern medical centar" zatvorena je u oktobru prošle godine.

POSKOK vratio Tužilaštvu KS predmet u vezi s embrionima i zatvaranjem klinike Northwestern Medical
Foto: Tužilaštvo KS

Posebni odjel za suzbijanje korupcije, organizovanog i međukantonalnog kriminala (POSKOK) jučer je u popodnevnim satima vratio Tužilaštvu Kantona Sarajevo predmet koji se odnosi na postupanje u vezi s embrionima i zatvaranjem klinike Northwestern Medical Centar.

"Tužilaštvo KS će poduzeti sve potrebne radnje iz svoje nadležnosti, a istovremeno, informiramo javnost da POSKOK u radu ima predmet koji se dijelom odnosi na eventualnu odgovornost imenovanih dužnosnika na Federalnom nivou", saopćeno je iz tog tužilaštva.

Istovremeno, ta pravosudna institucija podsjeća da je nadležna za utvrđivanje da li je u konkretnom slučaju počinjeno krivično djelo, te poziva nadležne institucije da, u okviru svojih zakonskih ovlaštenja, riješe pitanje zbrinjavanja embrija i biološkog materijala.

Vezani članak Traže hitno rješenje: Pacijenti oštećeni zatvaranjem klinike za vještačku oplodnju održali protest

Podsjećamo, poliklinika za vještačku oplodnju "Nortwestern medical centar" zatvorena je u oktobru prošle godine.

Grupa pacijenata koji su prolazili kroz postupke vantjelesne oplodnje, a oštećeni su zatvaranjem poliklinike "Nortwestern medical centar" u Sarajevu, održali su jučer mirno okupljanje ispred zgrade Ministarstva zdravstva Federacije Bosne i Hercegovine i Uprave za inspekcijske poslove Federacije BiH.